Téma:kedves karel !
Készítette:Tatai Sándor (WebMaster)
Dátum:2007.02.10, Szombat 18:45
Címszó:Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: keresztezés és hibridizáció



Az az érzésem a vitát olvasva, hogy nagyon más malomban őrlünk, amikor erről megnyilatkozunk.

Az egyik megközelítés az erkölcsi oldalt feszegeti, ti. hogy mennyire etikus hibrid példányokat létrehozni, amikor a faj veszélyeztetett, mert felhígul a génállomány, stb. Ezzel nem is szállnék vitába, mindenkinek más és más erkölcsi érzéke, tűréshatára van. A magam részéről nem érzem a faj génállományát közvetlenül veszélyeztetve az ilyen kereszteződések által, hiszen az ilyen módon szaporított példányok általában nem kerülnek vissza a tiszta fajok tenyéstési vonalába, kedvencként, nem pedig költőpárként élik le az életüket. Közvetetten persze veszélyeztetheti a fajt, mert ha egyszer véletlenül a keresztezett példányok népszerűek lesznek, akkor bizony a tenyésztők ki fogják szolgálni a piac igényét. Egyelőre ez a veszély nem fenyeget, hogy továbbra is az aráknál maradjunk, harlekin és katalin ara már igen régóta létezik, ám mindeddig nem jött divatba. A madárkedvelők döntő többsége 'fajtiszta' madarat akar tartani. Itt jelenleg én tehát továbbra sem érzek veszélyt, ám mint tudjuk a divat kiszámíthatatlan.

A másik oldal a tenyésztés szakmai oldala. Nos, én eddig nem olvastam még túlzottan sok szakmai érvet a keresztezés ellen az eddig elhangzottakban. Az állattenyésztésben a keresztezés mint tudjuk 'ősidők óta' létező eljárás. A madártenyésztésben is. Ebben a fórumban található egy link, mely a Madárbarát lexikon Keresztezés, hibridizáicó c. fejezetére mutat. Ismerünk tehát keresztezési eljárásokat, ismerjük annak szabályait, előnyös, illetve hátrányos oldalát. Felraktam a Tenyésztés rovatba néhány, a témába vágó fejezetet a lexikonból. Az eddigi tapasztalatok egyébként azt mutatják, hogy mind a harlekin, mint a katalin arák egészséges és nem selejt keresztezések. Számomra elegendő érv, hogy egyrészt szaporodóképesek ezek az egyedek, másrészt hogy ugyanannyi az elérhető maximális életkor, mint a tiszta fajok esetében.

Tehát összegezve:
  1. A ParrotLand fóruma egy olyan fórum, ahol MIDENKI kifejtheti a véleményét. Majd, ha a véleménye téves információkon alapul, akkor azt mások remélhetőleg korrigálni fogják. Mindenki okulására és hasznára. Mert hát ugye egy fórumnak ez az egyik értelme.
  2. Én a magam részéről készségesen meghajolok bármilyen szakmai érv előtt, mely a keresztezés káros hatásait támasztja alá.
  3. Erkölcsileg én is egyetértek azzal, hogy egyáltalán nem szabad a természettel játszani! A keresztezés ilyen játék.
  4. Azzal viszont nem tudok egyetérteni, hogy szakmai érveket erkölcsi érvekkel próbálunk ütköztetni és viszont.
  5. Jó lenne, ha az, aki tudja, hogy ebben a témában sületlenségek(hülyeségek, marhaságok, etc.) hangzottak el, nem tartaná meg magának, hogy pontosan miért is voltak azok, mert így pont a fórum célja veszik el: hogy segítsük egymás ismerettárát bővíteni. Számomra az nem érv egy fórumon, hogy "hülyeséget beszélsz, mert én azt tudom". Írjuk le: miért az, miben tévedsz, stb. Ha tudod, oszd meg, szívesen veszünk itt minden új ismeretet. ez a lap azért jött létre, hogy a madárkedvelők tudják bővíteni az ismereteiket. Én magam is sokat tanultam a fórumon keresztül, kész vagyok most is tanulni ;-)
  6. Mi szól a hibridszaporítás mellett díszmadarak esetében? Igen egyszerű, szerintem: a különlegesség, az egyedi volta. Egyrészt elkönyvelhető szakmai sikerként (kétes siker, tudom). Másrészt a ritkaságért jóval nagyobb árat lehet elkérni, mint egy standard fajmadárért. Szerintem ilyen egyszerű. Bizony vannak tenyészetek, ahol a díszmadár haszonállatnak számít a szó legszorosabb értelmében.

Tatai Sándor

Üdv. Mindenkinek!

Írtam egy jó hosszú levelet,de valamiféle technikai problémánál fogva nem került fel(én csesztem el). Ehhez még egyszer nincs lelki erőm,uh. tömören a lényeg:
Szerintem egyáltalán nincs szükség hibridszaporításra,felesleges ostoba érveket kreálni,úgysem szól mellette semmi. Megfigyeléseim szerint három fő típusa létezik ezeknek az elmebeteg "hibridmestereknek":
.
.
.

Nem akarok egy csomó idézetet kimásolni,de ennyi sületlenséget ritkán olvas az ember,mint én itt a vita során.
Faj-alfaj-változat-forma-fajta stb ezek a kifejezések nem ugyan azt jelentik! Könyörgöm!
Feláll a szőr a hátamon,ahogy ezeket a kifejezéseket keverik az emberek,nem is beszélve a nyomtatott szakirodalomról.(újság) Az egészben az a legrosszabb,hogy ezt mások is eltanulják ill. így tanulják meg,hisz a "szakértők" írták. Szerintem nem kellene ilyen témában belefolyni nyilvános vitába ill. publikálni azoknak,akik abszolút fogalmatlanok ez ügyben. Rosszul vagyok amikor kinyitom az újságot,aztán a mindenféle duplaplatinakoszorúsmestertenyésztők összevissza fajtáznak meg féleségeznek mindent! Nem kell taxonómusnak lenni,középiskolás bioszkönyvből ki lehet bogarászni! Elszomorító az egész.
Bocs ez már kicsit OFF volt.
Írásommal nem akartam senkit megbántani,csupán Karel álláspontja mellett letenni a voksom és méginkább felhívni a figyelmet a mesterséges hibridizáció valós és leendő problémájára!

Tisztelettel: Bindics Ármin

Előzmény: Document Link Icon
A teljes téma áttekintése.