Téma:kedves karel !
Készítette:Ármin
Dátum:2007.02.11, Vasárnap 1:16
Címszó:Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: keresztezés és hibridizáció



Üdv. Mindenkinek!

Hát folytassuk...

"A tenyésztés során jelentősebb mértékben változik az életképesség: a fajtatiszta tenyésztés során általában csökken, a keresztezések során pedig növekszik. Akkor talán az erkölcsi aggályok is a helyükre kerülhetnek - persze, tudom, nem ilyen egyszerű :}"

Az én aggályaimat ez sajnos nem csökkenti,sőt...

"Most, itt már lehet, hogy néhányan únják, de maradjunk annyiban, hogy a hobbiállattartók és a díszmadártenyésztők csak veszíthetnek azon, ha nem merítenek abból a mély kútból, amelyben a haszonállattenyésztés több évezredes tudásanyaga kristálytisztán, leüllepedve, néhányszor újrafogalmazva fellelhető."

Csak az a baj,hogy ennek a kútnak semmi köze az általunk felvázolt problémához,gondolok itt a fajok-alfajok megőrzésére.

"Az ebben az egészben a legizgalmasab, hogy sokszínű. Minden alól van kivétel. Valaki a vitában feltételezte, hogy keresztezés folytán fajok keletkeznek. Hát ezt sem zárnám ki"

Én kizárnám.Keresztezés folyamán hibridek keletkeznek semmi más.

"Közelrokon nemzetségek fajai között képződő "intergenetikus" hibridek esetében taxonómiai problémák vetődhetnek fel."

Ennek a mondatnak nincs értelme.
1.az állatvilág esetében a genus-t nem-nek nevezzük.(nem pedig nemzetségnek)
2.lehet,hogy csak elírás de a nemek közti hibrideket intergenerikus hibrideknek nevezzük(csak egy betű)
3.ez abszolút nem vet fel taxonómiai problémákat,mivel hibrid,nincs hova sorolni. Megnevezésüket tekintve egyszerű a helyzet,interspecifikus(genuson belüli) hibridek esetében: genus species1 x species2 , intergenerikus(genusok közötti) hibridek esetében: genus species1 x genus species2


"Sokan (tudós emberek) az ilyen nemzetségek egyesítésének lehetőségét látják igazolva e hibridekkel, amelyek ha nem sterilek, akkor a faji rang helyett az alfaj v. még alacsonyabb rendű taxon a megfelelő."

Ez nem így van és nem is ennyire egyszerű.(millió példát lehetne említeni,pl. kanári és termékeny hibridjei más fajokkal amik egész biztos nem alfajai vagy pl. kis és nagysándor termékeny hibridjei stb.)
Ráadásul a molekuláris biológia korában ez a módszer már elavult.


"De ez már messzebbre vezet, más vizekre. Nem akarnék visszaélni senki türelmével, bár szerintem nagyon nehéz tisztán látni annak, aki egy "papagájcsövön" keresztül próbálja megérteni a világot, benne pl. a fajok, a keresztezés, a hibrid stb. lényegét."

Hál'Istennek elég változatos és gazdag az állat és növényállományom,úgyhogy én nem csak egy csövön át nézem a világot :-)


Tisztelettel: Bindics Ármin


Előzmény: Document Link Icon
A teljes téma áttekintése.