Téma:Jákó vagy fehérbóbitás kakadu?
Készítette:Don
Dátum:2007.01.05, Péntek 8:23
Címszó:Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: buntetes



Ehész jó irányba halad a topic.
Akkor már én is hadd egészítsek ki:
K. Lorentz madarak közül valóban vadlibákkal töltötte a leghosszabb időt, de csókák több generációját is megfigyelte. Az agresszióról szóló megállapításai induktív módszer (sok apró jelból, részjelenségból az általános törvényszerűséget megfogalmazni) alapján születtek, és a tudomány jelenkori állása szerint is szinte teljes egészében helytállóak.
Summa summarum: A társas együttélés csak igen primitív formáinál nincs jelen az agresszió, ilyen például a tintahalak csapatokba verődése vándorlás esetén, de az ivari viselkedés időszakában természetesen náluk is létezik.
Az agresszió több célt szolgál: az egyedek adott területen belüli egyneltes eloszlását, az utódvédelmet...
Amennyiben az adott faj idegrendszeri felépítése lehetővé teszi, az agresszió, mint evolúciós előny, mindenképp megjelenik, és pont ez az, mely a fejlődés csúcsán álló fajok esetén létrehozza a szeretetet, a barátságot és a szerelmet. Ugyanis azon fajoknál, melyek egyedei személyesen is ismerik egymást, ezek azok az érzések, melyek az agressziót megfelelő egyedekkel szemben korlátozzák.
Igen naív, romanikus képet festünk le a madarainkról, ha azt gondoljuk, hogy a szabadban mindenki szereti a másikat, semmiféle viaskodás nincs, hanem kölcsönös előzékenység mindekivel szemben. Gondoljunk csak a költőhelyekért vívott harcra, azok megtartására, a szűkös élelemforrásokért folytatott versengésre... Igaza van Sándornak, ha minden nap mindenért meg kell küzdeni, akkor nem sokáig húzza egyik egyed sem...

Donát
Előzmény: Document Link Icon
A teljes téma áttekintése.