Téma:rozs
Készítette:karel
Dátum:2008.03.09, Vasárnap 13:08
Címszó:Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Napraforgó



Üdv!

Írtam hogy majd válaszolok a napraforgós - magcsíráztatós dologra.
Nem tudom hogy ki honnan vette hogy a napraforgó csíráztatása során „mérgező anyagok” szabadulnak fel, azt meg pláne nem tudom hogy ezt miért terjeszti. Gondolom Zsolt sem saját tapasztalatból írta hogy ez így van, hanem hallotta/olvasta valahol-valakitől a dolgot és azért írta amit írt. Azt azonban meg kell jegyezni hogy a csírázásról általa leírtak – (szerintem) - a napraforgós dolog kivételével megállják a helyüket. (Annyi megjegyzéssel hogy a csírázás során lezajlódó kémiai folyamatokat nem ismerem, csak a szó szorosan vett gyakorlati résszel kapcsolatos véleményét tudom osztani. Mondom, a naprafori kivételével.)
Az hogy nála „a madarak hogy indulnak” vagy is hát hogy „indítja őket” – (brrrrrrrrr.... ezektől a szóösszetételektől kiráz a hideg...) – az szintén érdekes dolog. Amellett hogy nagyon úgy néz ki hogy a tökéletességre törekszik - (persze jó páran a saját maguk által elképzelt tökéletes/ideális módszerre törekszenek) – véleményem szerint ilyen szinten nem kell túlbonyolítani a dolgokat. (Ez meg az általam elképzelt ideális dolog). Talán ebből már lehet kapisgálni hogy mindenkinél más-más a tuti.
Visszatérve a lenmagra, a napraforgóra és a magcsíráztatásra: a lenről nem tudtam hogy ez a helyzet vele. A napraforgóról pedig van saját tapasztalatom. Egyébként ez előtt már olvastam én is olyat hogy belőle csírázás során „mérgező anyagok” szabadulnak fel. Viszont mivel korábban is csíráztattam ezt-azt, köztük napraforgót is amellett hogy kicsit meglepett a dolog túlságosan nem vettem komolyan. (Egyébként az egyik madarász cuccokkal foglalkozó honlapon olvastam anno hogy káros az egészségre a csíráztatott napraforgó. Ott jelenleg is olvasható. Hogy ők honnan vették nem tom.)
Mindenesetre kíváncsi lennék hogy mik azok a „mérgező anyagok” amiket emlegetnek. (még az is lehet hogy meg tudnának győzni az igazukról, bár Béla hozzászólásából kiolvasható tapasztalatok és a saját és ismerősök által is tapasztalt dolgok után ez nem lesz egyszerű.)
Béla által leírt dolgokat – a len kivételével, mivel annak a csíráztatásáról nincs tapasztalatom – helyesnek tartom és osztom a véleményét a témával kapcsolatban.

Jó pár évvel ezelőtt alkalmanként adtam a madaraimnak csíráztatott magot, köztük napraforgót is. Akkor is és most is a kész keveréket csíráztattam. Aztán ez fokozatosan elmaradt. Közben minden évben egyre többféle összetevőt tartalmazó magkeveréket állítottam össze. Tavaly előtt volt a csúcs, ekkor sikerült 23 féle magból – (csak takarmánynövények magjait számolom, szántóföldi növénytermesztésben általánosságban gyomnövénynek számító növények magjait nem, és a különböző dió és a mogyoró féléket sem mivel azokat nem kevertem be hanem külön kapták alkalmanként) – álló keveréket tudtam összeállítani. (a különböző cirkot és köleseket nem egynek számoltam hanem külön-külön). Sajnos a tavalyi évre összeállított keverék lényegesen szegényebb volt az alkotóelemek számát illetően, ekkor már csak 17.) Akkor még nem gondoltam volna hogy a helyzet csak romlik és lesz ez még így se. A jelenleg etetett keverék alkotóinak száma sajnos nem éri el a 15 féle magot....)Szóval tavaly előtt volt a keverékben len is (Eddig ez volt az egyetlen ilyen év). Micsoda véletlen, abban az évben sem vettem a fáradtságot a csíráztatásra, csakúgy mint az azt megelőző kb 2 évben. Úgyhogy a lenről nincs tapasztalatom. Viszont tavaly tavasz végén újra kezdtem a csíráztatással szórakozni. Most is ugyan úgy mint régebben a kész keveréket csíráztatom, amiben bizony ott figyel a napraforgó is. Az általam alkalmazott módszer u az mint amit előttem már leírtak. Magkeverék alaposan átöblít, lapos tálba helyez, kicsi víz hozzá, naponta minimum 1 de célszerűbb 2-3 alkalommal újra átöblíteni, majd vissza a tálba és újra kicsi víz. Megjegyzem hogy mikor az első adag vizet megkapja a teljesen száraz keverék akkor a víz az annyira nem is kevés, mert ilyenkor még hagyom hogy ellepje a magot. Azt úgyis gyorsan (pár óra alatt) fel fogja szívni. Viszont a többi öblítés után már tényleg csak kicsi vizet engedek rá. Az hogy mennyi ideig csíráztatom a magot az teljes mértékben változó, mondhatnám azt is hogy a kedvem dönti el. Van mikor 3 napig is hagyom (csak átöblítgetem), máskor meg 1 nap után tálalom is (épp hogy csak megdagadtak a magok). Persze az hogy ez alatt az idő alatt milyen állapotig jut el a mag a csírázás során az függ a hőmérséklettől, a különböző magoktól és attól is hogy az adott mag mennyi idős. (bár 1 éven belül olyan túl lényeges különbség azért nem nagyon jellemző.) Általánosságban a tapasztalataim alapján mondható hogy gyorsan csírázik a borsó (zöld és sárga is), a mungó, majd ezután a napraforgó - (nálam a csíkos valamiért lényegesen előbb mint a fehér, ennek okát nem tudom, lehet hogy afrikánusok megvezetik az embert a mag korával?) - , a zab, a búza és a rizs, majd mikor ezeknek már 3-4 mm-es csírája van akkor kezd csírát ereszteni a cirok, a köles, stb, hadd ne soroljam fel. (igazából ennél jobban meg sem figyeltem....)(ja, a sáfrányos szeklicének is viszonylag sok idő kell....)
A csíráztatott magok etetésének heti mennyisége nálam teljesen változó, igyekszem rotációs módszerrel csinálni- (amikor csinálom) – és így van hogy hetente 4-szer is kapnak, máskor viszont előfordul hogy csak heti két alkalommal. Ja, és ez attól is függ hogy mikor milyen és mennyi egyéb kiegészítő takarmányt kapnak.

Még egyszer megemésztve a napraforgó csíráztatás és a mérgező anyagok szerintem ahhoz hasonlító vélemények mint a cseresznyemag és barackmag és az általuk okozott mérgezések. Véleményem szerint ez olyan dolog hogy valaki ettől fél, valaki attól, és azokat a dolgokat amik szerinte károsak mindenképpen távol akarja tartani a madarától.

A másik dolog hogy nem minden növény/növényi rész elfogyasztása egyforma reakciót vált ki a különböző állatfajokból. Vannak olyan növények amitől mondjuk a pacik simán az ég felé fordítják a patájukat, ugyan akkor más állatok jóleső elégedettséggel s minden káros következmény nélkül fogyaszthatják ugyan azt.





Előzmény: Document Link Icon
A teljes téma áttekintése.