Téma:Gyomorsorvadás (K.E.)
Készítette:Zsolt
Dátum:2008.01.16, Szerda 20:57
Címszó:Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz:Karelnek



Szia Karel,

Képzeld a sárga kecskepapagáj lényegesen nyugodtabb, mint a zöld!! A hangját nem hallatja olyan gyakran. Azt gondolom a kecskepapagáj tenyésztők körében ez evidens-, részedről pedig csak kötöszködés! Ha nem hiszel nekem, tedd azt, de akkor olvass utána és bizonyísd be az ellenkezőjét!!( díszmadármagazinban, szakirodalomban, kérdezz meg tenyésztőket, pl: KJ monogrammal, Helvécián- Rácz Sándort ...etc) Szóval először tájékozódj. Engem nagyon zavart ez a megjegyzés, mert hozzánemértésedből esetleg másokat tévútra vezetsz. 15 éve tartok kecskepapagájt, papagájok közül csak azt, szabadban tartok 2 párt amelyik visszarepül a röpdébe már lassan egy éve, kiváló eredményeim vannak ezzel a fajjal kapcsolatban. Képes voltam Hollandiáig elutazni az egyik legnevesebb tenyésztőhöz (www.kakariki.nl), konzultáltunk -hogy az istenbe lehetne rávenni egyes sárga törzseket a költésre...
mert költési hajlandóságban is nagyok az eltérések (a zöld és a sárga között)....szóval van ilyen!
A zöld sokkal izgágább, hangját gyakrabban hallatja. A sárga nyugodtabb, hangját kevésbé hallatja!
Most ha azzal jössz, hogy már pedig szerinted a sárga ugyanolyan gyakran hallatja a hangját....mert Karel azt mondja! Akkor szívesen tovább-boncolom neked a témát, megbeszéljük mitől sárga a sárga!!!





Hi!

Na! Most, hogy hosszú idő után újra írok már látom is ahogy az arcok könyörgő szemekkel az ég felé fordulnak....:):):)

Úgy érzem jó darabig sikerült megállnom hogy mindenféle idióta baromságra válaszoljak amit egyes szakértők bepötyögtek ide a fórumra az elmúlt jó pár napban.
(ilyenek voltak pl hogy a sárga kecskepapi lényegesen halkabb mint a ződ kecskepapi – ekkora okosságot már régen hallottam egyébként; - vagy hogy a katalinpapagáj hangos madár – HHHHuuuúúúú bammmeg – az már csak sima okoskodás volt – (kár hogy megint nem az okos ember hülyéskedett hanem fordítva) - hogy nincs olyan papagáj ami ha egészséges és semmi nem zavarja akkor az ülőbotról fejjel lefelé lógva alszik. (ilyen is van nem 1 és nem 2.)

Na de itt most azért kezdtem el igazából nyomkodni a billentyűket, mert - mint még jó páran mások - én is odakíváncsiskodtam arra az oldalra ahol pár madár szomorú történetét írogatta valaki.
Ezzel kapcsolatos észrevételeim a következők:

Egyrészt valaki állítja hogy beteg madarat vett olyan módon hogy madarakhoz értő személyek sem látták betegnek a madarat, s mint írja akkor mikor még csak nézegették akkor minden rendben lévőnek tűnt. Idézet: „nézegettük a madár rendben volt szép kerek nem sovány”. Az hogy később az ismerősök mondták: - „hát ez a madár sem nőtt sőt ez összemegy mondták” - egy dolog, hiszen a gazdái akik elvileg vele laktak és folyamatosan gondozták szóval ők mindent rendben lévőnek találtak: „legyintettünk hogy biztos hülyéskednek”.
Ők ott a honlapon leírták a gyomorsorvadás lehetséges két okát. A gond ezzel az hogy nem csak ez a két lehetséges ok létezik hanem ezenkívül még akad más is. (Korábban írogatott ide egy lódoki is talán most is tudna érdekes és okos dolgokat mondani.)

K.E. urat nem akarom sem védeni, sem támadni, legyen elég annyi hogy anno kb 10 évvel ezelőtt még a „kezdetek-kezdetén” én is vettem tőle madarakat amik szépek voltak, erősek és jó darabig meg is voltak. SAJNOS saját „balf.szságom” miatt egy éjszaka másokkal együtt jobb létre szenderültek.
Az pedig hogy valaki hirdetésben tollhibás madarakat keres az legyen az ő saját szuverén problémája. Aki akarja az úgyis levonhatja a hirdetésből a következtetést, ki ilyet ki olyat, mindenki a saját ízlésének és igényességének megfelelően. Egyébként ha ez annyira nem tetszik valakinek akkor miért visz haza ilyen helyről madarat?

Azon kívül picit belegondolhatna az illető abba is hogy pár hét leforgása alatt ha jól számolom 5 madara pusztult el, amiből 3 való az említett úrtól és kettő pedig két másik helyről. Három helyről különböző időpontban összeszedett madarak minimális időkülönbséggel szinte egyszerre pusztultak el. Biztos hogy másnál volt a hiba?
Ha jól számolom a 2 fény, a kissanyi, a jendaj és a jákó az öt azaz 5 elpusztult madár. Bár várjunk csak, biztos hogy jendajból 1 pusztult el? Nem kettő? Mert így már hat madár lenne rövid idő alatt. Biztos hogy más a hibás?

Az hogy akitől a madarat vették nem adta vissza az árát véleményem szerint nem etikátlan. Egyrészt akár hol, még a leg nívósabb boltban vásárolt madárnak sem adják vissza az árát akkor sem ha a vásárlástól számított két napon belül pusztul el, főleg nem ha 3 hónap múlva.
Van egy örök igazság amit jó megjegyezni: AZ ÉLETRE NINCS GARANCIA! (sajnos ezt nekem is a búrámba verte az élet) Semmi biztosíték nincs rá hogy ha valaki végigsétál az utcán nem esik a fejére valamelyik ház tetejéről egy cserép. Az állattal ugyan így van, bármikor kaphat akár szívinfarktust, agyvérzést stb.

Felboncoltatta a madarat. Kiderült hogy a madárnak gyomorsorvadása volt. Azt viszont nem tudja hogy a gyomorsorvadásnak mi volt az oka. Két lehetséges okot említ és ezek közül egyet nem hogy valószínűsít, hanem biztosan állít. Csakhogy - azon kívül hogy erre nincs bizonyítéka - ezeken kívül vannak még más lehetséges okok is.
Fogadjunk hogy a boncolásból csak szervi elváltozás derült ki, de a szervi elváltozás oka nem. Miért nem csináltatott teljes vírus és bakter vizsgálatot?

Azonkívül nem hiszem el hogy másnak aki elolvasta a madarak történetét nem tűnt fel hogy nemcsak a madarat eladó (yandaya esetében ajándékozó) személyekkel van az illetőnek baja hanem az állatorvosokkal is. Nem értem mi a problémája akkor ha az állatorvos teljesen higgadtan, józanul mérlegel, majd közli vele hogy sajnos nem tud segíteni mert nem ért a madarakhoz. Ennek a fajta hozzáállásnak - akármilyen fura - inkább örülni kellene, hisz van köztük bőven olyan aki meg akarja mutatni hogy ő mennyire profi a szakmájában és a legteljesebb lelki nyugalommal kísérletezni kezd a madár gyógyításával anélkül, hogy látott volna közelről ilyen madarat és anélkül hogy e téren tapasztalt kollégájától kérjen segítséget – (pedig ily módon akár később még ő is szerezhetne a témában komoly tapasztalatot) - , persze ebből az esetek nagyon nagy részében nem szokott jó dolog kisülni.

Azon kívül azt sem értem hogy mi a köze az autó típusának ahhoz hogy a madár elpusztult, hisz ahogy írja az ablakok be voltak párásodva, mert nem voltak lehúzva. Ha így van akkor az autóban (huzat híján) nagy valószínűséggel nem fázhatott meg a madár. Azonkívül a megfázásból hogy lesz vesedaganat? Ha volt is vesedaganata a madárnak kicsi az esélye hogy ez ránézésre megállapítható lett volna, tehát nem hiszem hogy az előző tulajnak volt róla tudomása.


Ez az egész ahhoz kezd hasonlítani mint mikor valaki hazavágott egy arát, majd a tenyésztőt kezdte el fikázni.


Azzal kapcsolatban meg hogy nem a saját madarainak a szaporulata volt amit eladott miért van akkora hangja valakiknek? Mindössze ellesett valamit a gyémántosoktól. :):):)
Lehet hogy ha K. úr nem hirdetne olyat hogy tollhibás madarat keres, és jó reklámja volna (mondjuk platina koszorúkból volna a kerítése) akkor ezt megúszta volna?

Még egyszer mondom nem hiszem hogy a pénzt vissza kellene fizetni, hisz még a boncoláskor sem derül ki minden esetben teljesen egyértelműen az elhullás oka, pláne nem az hogy az az ok fennállt-e már a madár megvásárlásakor. Erre saját példát tudnék mondani, amikor csak szervi elváltozás derült ki a madár boncolása során, a teljes laborvizsgálat eredménye pedig negatív lett. Akkor volt pár kérdésem a dokihoz aki annyit mondott hogy könnyen elképzelhető hogy a korábbi tulajdonosnál történt gebasz - (mindegy hogy mi). Viszont nem lehetett volna – mint ahogy szerintem elég kevés esetben lehet olyat - bebizonyítani hogy x hónappal ezelőtt már beteg volt a madár. Hisz még akkor is ha a vírus vagy baktérium tenyésztés során pozitív eredmény lesz csak találgatni lehet hogy azt mikor és hol szedte össze a madár.
Van lehetőség egyébként arra hogy jó pénzért 2-3 betegségre végezzenek vizsgálatot (laborban), de ebben az esetben is a negatív eredmény még mindig csak arra a 2-3 betegségre vonatkozik, nem pedig az összes devlára. Magyarul ha megvan az ivarvizsgálat eredménye és ezzel együtt a vizsgált betegségekre is negatív válasz jön, még akkor is lehet hogy egy hét múlva a talajon lesz a madár vízszintes testhelyzetben.








Előzmény: Document Link Icon
A teljes téma áttekintése.