Téma:Fontos-e a zárt gyűrű ???
Készítette:karel
Dátum:2008.11.17, Hétfő 11:13
Címszó:Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Fontos-e a zárt gyűrű ???



Üdv!

Pár gondolatot hozzáfűznék pro- és kontra a témához, bár egyre kevésbé szívesen írogatok ide (is).
Az elején mindjárt szeretnék eloszlatni 1-2 tévhitet a gyűrűzéssel és a madár eredetének igazolásával kapcsolatban. (Mondhatnám úgy is hogy a madár eredetének ZÁRT GYŰRŰVEL TÖRTÉNŐ IGAZOLÁSÁVAL kapcsolatban.)
Nem tudom hogy ki honnan veszi hogy ha van egy kupac madár amiken zárt gyűrű van akkor azokról csak a gyűrű - vagy akár a gyűrű és egyéb hivatalos dokumentumok - alapján a tenyésztő vagy "tenyésztő" megkérdezése nélkül meg lehet mondani hogy közülük melyek testvérek és melyek nem. Ha ezt valaki meg tudja tenni, akkor annak csontig........
Másrészt azért arra se vegyen mérget senki hogy zárt gyűrűvel kétséget kizáróan igazolható a madár eredete....
Egyrészt vannak ugyebár olyanok akik másokhoz szétosztják a saját gyűrűjüket és így olyan madarak "kelnek" az "ő tenyészetében" amit esetleg még életében nem látott közelről. Másrészt ugyebár előfordul olyan is amit ha egy vad idegen mesél akkor nem hiszem el, nevezetesen hogy egy, azaz 1 egyesületen belül - egy magasan képzett kollégának köszönhetően aki a gyűrűszámok kiosztását intézi - lehetséges az a faramuci helyzet hogy a már kiosztott gyűrűszámot más is megkapja. Ugye-ugye.... büszke lehetsz magadra (ha egyáltalán olvasod)
Másrészt azért azt is megemlíteném hogy nem csak chippel lehet vadbefogott madarat fogságban kelt madárra hamisítani. Senki ne gondolja hogy erre - mármint a hamisításra - a zárt gyűrű alkalmatlan. ELMÉLETILEG simán lehetne vadbefogott madáron is zárt gyűrű. Viszont azért azt megjegyezném - és most papagájokról beszélek - hogy annak az esélyét hogy vadbefogott madarat fogságban keltnek hamisítsanak elhanyagolhatónak érzem. Itt Európában szinte mindenképpen, de talán még Afrikában, Ázsiában és az egész amerikai kontinensen sem történik meg az efajta hamisítás nagy számban. Sem zárt gyűrűvel - (annak ellenére hogy erre pont a közelmúltban volt példa, pont nálunk bukott meg a szállítmány, bár azok nem papagájok hanem nálunk is fészkelő madarak voltak) - sem chippel. (Persze nincs kizárva hogy én vagyok naív és kamionszámra hamisítják a madarakat, de úgy gondolom hogy túl nagyban nem mehet a dolog mert ahhoz kellenek szaporodóképes párok hogy a gyűrűvel vagy chippel ellátott madarakat az ő szaporulatukként lehessen bejegyeztetni, az meg azért valszeg szemet szúrna a hivatalnak hogy pl. mondjuk amazonokból vagy arákból páronként 20 fióka kel minden évben. Főleg olyan madaraknál szembeötlő ez amik esetleg nehezen szaporodnak. Azoknál meg amit könnyű szaporítani nincs értelme az ilyen ügyeskedésnek.)
Magyarul a hamisítás mind zárt gyűrűvel mind chippel lehetséges, viszont az nagymértékben valószínűsíthető hogy ez szinte csak az amúgy is fogságban kelt madarakat érinti -(persze ez is lehet kellemetlen)-, a vadbefogást talán nem.

Viszont azzal én is vitatkoznék hogy valahova felakadhat a lába a madárnak a gyűrűnél fogva. Ha a gyűrű megfelelő méretű akkor ennek kicsi az esélye de még abban az esetben is valószínűtlen ha picivel nagyobb a gyűrű mint amekkora valójában szükséges lenne.
A másik kifogás hogy ritka, nehezen szaporodó faj és nem akarja zavarni a szaporodási időszakban a gazdája a madarat. Attól hogy egy madár ritka még nem biztos hogy az odúkontrollt rosszul fogja viselni. Az más tészta hogy vannak olyan madarak amik valóban rosszul viselik az ilyen macerát, de az lehet a gyakori fajok közt is. Ezek a dolgok nagyjából egyedfüggők. (Lásd korábban valaki írta a törpéket is.) Viszont itt is különbséget kell tenni azok közt amik magát a zavarást nem tűrik és azok közt amik a zavarást még elviselik csak a fióka lábán a gyűrűt nem nézik jó szemmel és igyekeznek őt a gyűrűtől megszabadítani. Erre viszont anno pár évvel ezelőtt írt egy módszert Valaki hogy hogyan lehet megakadályozni a láb lerágását.

Röviden tömören ha valaki megbízható helyről vesz madarat akkor annak a származását és ezáltal bizonyos fokig a rokoni kapcsolatait a zárt gyűrű és/vagy a chip valamint a tenyésztő segítségével ismerni fogja. Ez nagy előny a nem gyűrűzött/chipelt madarakkal szemben, amik csak ideig-óráig visszakövethetőek. Viszont az ügyeskedőktől származó vagy az ügyeskedők kezén átmenő madarak származása még a gyűrű vagy a chip megléte esetén is kérdéses lehet.
Előzmény: Document Link Icon
A teljes téma áttekintése.