Téma:Fehérbóbitás kakadu
Készítette:Papa guy
Dátum:2007.03.07, Szerda 11:13
Címszó:Válasz: Válasz: Fehérbóbitás kakadu



Sok egyéb örökzöld témához hasonlóan ( pl. kell-e vadbefogott madár stb. ) ez is újra és újra felmerülő dilemma: inkorrektség-e kétszer annyit kérni egy madárért mint az átlagos piaci árszinvonala , vagy nem.
Mint ahogy a többi örökzöld téma, ez swm deönthető el véglegesen. ( hiszen ezért kerül fel újra meg újra. )
Mindkét tábor tud észérvekkel alátámasztott véleményt alkotni,pont emiatt van egyensúlyban a mérleg. De valamit azért ne felejtsetek el: a szabad piac, a szabad kereskedelem nyilvánvalóan jogos megléte ellenére is létezik ám olyan törvény, ami rendelkezik arról, hogy egy adás-vétel akkor érvényes, ha nem tükröz jelentős értékaránytalanságot. Azaz, ha igen, akkor utólag semmissé tehető a törvény erejénél fogva és az eredeti kiindulási állapot visszaállítására kötelezhetők a felek. Ezt érdemes megfontolni annak, aki dupla áron akar eladni valamit. Mert persze a vevő kötelessége a tájékozódás, de a szerződés "kötelessége" az értékarányosság.
Való igaz persze, hogy ez inkább abban az esetben lehet sikerrel kecsegtető per egy vevő számára, ha piaci áron vesz valamit ( tehát nem a duplájáért ) és az a valami olyan rejtett és értékcsökkentő tulajdonsággal bír, ami alapján drágának, illetve túlárazottnak minősül a mégoly reális piaci ár is. Nem nagyon tudok jó példát erre a madarászat köréből, da a például költöpárként 1 millió forintba kerülő madárról kiderül hogy soha nem volt fiókája mert terméketlen, akkor jogos az egyébként - költőpárért - reális egy milliós vételárat egy szimpla hím és tojó madár mondjuk 150 ezer forintos darabárára, azaz 300 ezer forintra csökkenteni.
Fordított esetben, amikor egy egyébként valóban költő pár a piaci egymillió helyett másfélre van árazva, hát itt valóban nem nagyon lehet az értékaránytalanságra hivatkozva érvényteleníteni az adás-vételt, ez tényleg leginkább a vevő döntése.

Az ilyen egyébként eladó magáról állítja ki " az értékén felül, tehát drágán értékesítő tenyésztő" bizonyítványt, ezzel a jövőbeni üzleti lehetőségeit korlátozva. De ez meg az ő magánügye, teheti ha akarja.

Az én személyes véleményem, hogy én ha valakiről megtudom, hogy ilyen a hozzáállása, attól biztosan nem veszek soha madarat. De ez meg az én dolgom.
Előzmény: Document Link Icon
A teljes téma áttekintése.