Téma:"Tenyésztelepi" madarak
Készítette:Tatai Sándor (WebMaster)
Dátum:2005.10.08, Szombat 16:59
Címszó:Válasz: Válasz: Válasz: "Tenyésztelepi" madarak




Én it arra céloztam, hogy a jelenlegi "piaci" ára egy kézzel nevelt jákó papagájnak 160e Ft körül van. Természetesen ennél adhatná a tenyésztő olcsóbban is, hiszen szíve joga olyan áron adni a madarait, ahogy akarja. De mint tudjuk, mindenki szeret a lehető legmagasabb áron eladni. A legmagasabb versenyképes árat meg a piac határozza meg. Ne legyünk álszentek: senki nem adná el olcsóbban a madarait (vagy legyen az akármi más, ami a birtokában van), mint amennyit kapni lehet értük. A legtöbb tenyésztő úgy kezdte, hogy madarakat szeretett volna tartani. Az úgy gondolom, hogy teljesen természetes emberi magatartás, hogy ha a hobbi még ráadásul hasznot is hajthat, akkor azt ki kell használni. Temészetesen vannak olyanok is, akik eleve üzleti szándékból vágtak bele a madártartásba - ezek az emberek nem szeretik a madaraikat, de ez egy látogatás alkalmából ki is derül.

A piaci ár alá csak olyan ember tud menni, aki dömpingáron jut az eladó madarakhoz. Ez az ember nem tenyésztő, hanem kereskedő. Hozzáteszem számomra a madárkereskedő fogalomnak nincs pejoratív értelme. De remélem érezni lehet, azért a különbséget.

Dömpingáron a legkönyebben befogott madarakhoz lehet hozzájutni.

Ha a jelenleg a piacon található 50e Ft-os jákó árak maradni fognak, akkor természetes folyamat lesz az, hogy le fog szállni a piaci ár. Akkor majd a tenyésztők is kénytelenek lesznek ehhez az árhoz alkalmazkodni.

Mint tudjuk egy egy árucikk, termék, szolgáltatás, stb. stb. árát nem a bekerülési költség és a hozzáadott érték határozza meg, hanem a legmagasabb versenyképes ár. Ami itt lentebb taláható igaz a mobiltelefontól kezdve a gépkocsin keresztül mindenre, amihez ma pénzért jutsz hozzá: semmi sem annyiba kerül, amennyi az alállítási költsége. plusz a "tisztességes haszon".

Még valami: jelenleg a nagypapagáj luxus"cikk".  Erre a kategóriára pedig hangsúlyozottan igaz, hogy a vásárlói kapacitás határozza meg az árat. Ma pedig itthon divat lett papagájt tartani.

Amire én a felvetésben felhívni próbáltam a figyelmet, az csupán arra irányult, hogy alapos lehet a gyanúnk ilyen esetben, hogy befogott madarakról van szó.

 

Természetesen nem tudom, hogy az adott madarak honnan származnak. Az, azonban, hogy lehet "50 ezer forintért jákót előállítani" némi vitára ingerel. Miért nem lehet az gazdaságos, ha valaki, mondjuk évente 3+2+2 fiatalt kinevel /a kézzelnevelés technikájával/ egy pár jákó alól? Az összesen 7 fiatal, azaz 350.000 Ft. A fiókák és a madarak táplálása gondolom nem haladja meg az évi 50.000 Ft-ot, azaz egy pár, ha már igy fogalmazott valaki 300.000 Ft-ot termel. Persze tudom, hogy munka is van velük. Ha valaki viszont mondjuk csak 10 párat tart belőlük, ami nem arányosan több munka, az már évi 3.000.000 Ft, ha esetleg 100 pár madara van, jákó meg hasonló kaliberű madár, az már 30.000.000 Ft lenne. Ha csak 50%-os átlagos költési sikerrel számolunk akkor is 150.000 Ft/pár, 1.500.000 Ft/ 10 pár, 15.000.000ft/ 100 pár madár lenne. Mivel számlát én még madáreladásnál nem láttam, ez tekinthető nettó összegnek is.
Nem vagyok benne biztos, hogy ez nem lehet kifizetődő. Azaz sok munkával tudom, de még az 50.000 Ft madáreladási ár sem feltétlen gazdaságtalan. Ha valaki tényleg tart fenn tenyésztelepet, akkor ott nyilván még költséghatékonyabb a dolog.
Az persze még kifizetődőbb, ha valaki nagy tételben megveszi a vadonbefogottakat mondjuk 25.000 Ft ért, azután eladja 50.000 Ft-ért, a költségeket leszámolva is közel 100 % -os haszonkulcs.


Előzmény: Document Link Icon