Téma:Tesco gazdaságos Jákó
Készítette:H.Zsolt
Dátum:2005.08.08, Hétfő 8:22
Címszó:Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Tesco gazdaságos Jákó (Viktornak)



A következőképp látom a helyzetet. Az utóbbi időszakban indokoltan- indokolatlanul, kedvelt-divatos madár lett a jákó. Mivel 5-10 éve kevés volt belőle az országban a hirtelen megnőtt kereslet tükrében, az árak magasak voltak. Erre értelemszerűen úgy reagált a tenyésztők egy része, hogy belefogott a jákótenyésztésbe, látva az erős keresletet. Az újdonsült tenyészpárok beindulásához azonban idő kellett, így a megnőtt felhozatal lassan jelentkezik. Mások nem tenyészteni kezdték a jákót, hanem vagy behoznak tenyésztelepi madarakat, vagy ha tehették élőhelyükről, vagy közvetítőn keresztül hozták be őket.
Ennek következménye a kínálat erőteljes emelkedése. A kereslet egy darabig nem csökken, mert úgy tűnik van rá felvevő piac, de értelemszerűen telítődik lassan. Előbb - utóbb piacra kerülnek a megúnt madarak is, illetve azok, amelyeknek tulajdonosai szembesülnek a tartás nehézségeivel, és nem tudják azt felvállalni.
Véleményem szerint a tenyésztők, akik nem behozott madarakat árulnak, két okból végzik a kézzelnevelést: Egyrészt a kézzelnevelt madár jobban eladható, másrészt a költőpártól így / a tojások- fiókák kiszedése miatt/ jóval nagyobb "haszonkulccsal" dolgozik egy madár. Ha a realitásokat nézzük, akkor a kézzelnevelt madárnak lassan olcsóbbnak kéne lenni, mint a tenyészetben szülők által nevelt madárnak. Megjegyzem, nem is lehet már tenyésztőnél nevelkedett, saját tenyésztésű szülők által nevelt fiatal jákót kapni!
Ha számolunk egy kicsit: Ha a tenyésztő a pár alatt hagyja a fiókákat, akkor 1 évben 1 költéssel 2 fiókát tud eladni, darabját kb. 80.000 Ft ért, azaz egy pár 160 e Ft hasznot hoz 1 évben.S benn van a rizikó, hogy a pár rosszul nevel, nem etet, a fióka, fiókák elpusztulnak, a hím bántja őket, stb.
Ezzel szemben ha a tenyésztő kézzel nevel, akkor 1 pártól akár 6 fiókára is számíthat, melyet kézzel nevelve 150.000 Ft-ért adhat el darabonként. Igy a bevétel 900.000 Ft lesz páronként évente. Értelemszerűen a fióka nevelő táp pénzbe kerül, gondolom madaranként kb. 5000 Ft-ba, azaz 6 fiókánál max. 30.000 Ft-ba. Ha ezt levonjuk, megkapjuk, hogy kb. 870.000 Ft-ot hoz egy pár jákó a konyhára évente. Mivel a tenyésztők akár 50-60 fiókát is nevelnek egyszerre, a ráfordított munka bőségesen megtérül, hiszen 50 fióka táplálása nem jár 50x annyi munkával. Ezért találkozhatunk olcsóbb madarak /nimfa, rozella, törpe, stb./ kézzel nevelt fiataljaival is. Ezek ára azonban csak 4-6 ezer forinttal több, mint a nem kézzelnevelteké. A kérdés, miért van a nagyobb, kézzel nevelt madarak /jákó, amazon, stb/ árán ekkora felár? Jelenleg úgy látom a madár árának %-os folyománya kézzel nevelés felára.
A jákónál maradva a 80.000 Ft os "alapmadárra" kb. 70.000 Ft kézzelnevelési díj rakódik. A kézzel nevelt nimfáéra mondjuk 5.000 Ft.
Szerintem is indoklatlan a kézzelnevelés ekkora felára, hiszen a fentiekből egyértelműen kiderül, hogy a tenyésztőnek is érdeke, még sokkal kisebb felár, esetleg felár nélkül is, a kézzelnevelés.
Csak hát a piac törvényei......
De visszatérve a gondolatmenet elejére:
Az utóbbi években egyre több import jákó érkezik. Melyek ára jóval alacsonyabb a tenyészői áraknál.
Megindult tehát az árverseny. A tenyésztők a kézzelneveléssel, a biztonsággal, stb védik a kialakult magas árakat. Az import madarakat árúsítók pedig az alacsony árakkal érvelnek, illetve azzal, hogy a tenyésztelepi madarak is megszelídülnek. Megjegyzem tapasztalatom szerint a tenyésztők is vadon befogott madarakból alakítják ki jákótenyészetüket, nem várják meg míg egy saját madár eléri az ivarérett kort.
A két "tábor" között értelemszerűen folyik a piaci konkurálás. Mostanra azonban nagyon naggyá nőtt az árkülönbözet. 50.000 Ft a 150.000 ft-al szemben.
Arra, hogy melyik oldal lesz a nyertes? Nehéz előre látni. Szerintem a vadon fogottak, tenyésztelepiek ára le fog menni 30.000 Ft-ig is akár. Ez az összeg alatt nem lesz érdemes behozni madarat. A tenyésztőknek előbb utóbb le kell vinniük a kézzelneveltek árát, ha el akarják adni a madarakat, Ez az ár talán 50.000- 60.000 között van, ahol még megéri tenyészteni és kézzelnevelni.
Azok akiknek nem éri meg ezen az áron dolgozni, ki fognak szállni a jákóüzletből, és más fajok felé fordulnak előbb utóbb, vagy külföldi piac után néznek. Sajnos nem tudom , hogy nyugat-európa ilyen szempontból hogy áll. Ha a tenyésztők el tudják adni külföldön a kézzelnevelt jákóikat magas áron is, akkor nem fogják itthon eladni 50-60 e Ft-ért. Ha külföldön is telítődik ,akkor igen.
Természetesen már ahogy Tom is említette, sok tenyésztő már lejjebb vitte az árakat a kézzelnevelt madaraknál, ami a túlkínálat kezdetét jelzi.

Előzmény: Document Link Icon