Téma:Törpepapagáj kiszinesedett csörrel az oduban.
Készítette:Tom
Dátum:2004.12.28, Kedd 13:39
Címszó:Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: töprengős törpés kérdés a "józan észről"



Szio!
Don válaszából idézem kedvenc mondatom: "néha megdöbbentően értelmesnek tűnik a kedvence viselkedése, de ugyanilyen sokszor meg megdöbbentően egyszerű dologra sem képesek rájönni..."
Hááát, néha magam is így vagyok ezzel egyes tanáraim szerint :)))
Egyébként ez nagyon bosszant, hogy míg a természettudományokban, matematikában szinte minden leírható egzakt, pontos módon (ami nem, az valószínűleg azért, mert nem tudjuk felfogni), addig a pszichológia, állat-pszichológia homályos, szövevényes, a teljesítmények nem mérhetőek egyértelműen, pontosan és állandóan. Hiába próbáljuk belegyömöszölni az értelmi képességeket is számokba, kategóriákba (pl.: I.Q.), nem sikerül igazán. Kb ugyanilyen megfoghatatlan számomra egy lény értelmi képességeinek felmérése (egyáltalán, miért emberi módszerrel akarjuk tesztelni??), vagy a határ megállapítása ember és állat szelleme között. Vegyük a súlyosan szellemi fogyatékosakat, akiknek az IQ-ja mélyen 70 pont alatt van, hol a határ a kakadu és az ember között? Természetesen ezzel nem szeretném megbántani a fogyatékkal élőket, de akkor is érdekes kérdés, és elég nehéz választ adni rá. Kicsit távolabbi megközelités, de tudtátok, hogy az állatvédelmi törvény megszületéséig az állatok egyszerűen dolognak minősültek? Most már nem, legalábbis a gerincesek. (apropó, miért gondoljuk, hogy a csigának kevésbé fáj valami, mint a gőtének?:)
Én sem hiszek el mindent a jákókkal kapcsolatban, de pl. ha jól emlékszem Csilla mesélte, hogy amikor a szürkéje fél (autóban), akkor puszit kér és megnyugszik. Ez speciel gyakorlatilag ugyanígy működik az embernél is! :)
üdv Tom

Előzmény: Document Link Icon
A teljes téma áttekintése.