Téma:Nimfával kapcsolatos kérdések
Készítette:Csilla
Dátum:2006.06.07, Szerda 22:23
Címszó:Emésztetlen magvak - betegseg - PDD - MCV



Ez a PDD = MCV. A diszmadar honlapon talaltam.

Kovács Zoltán budapesti olvasónk nemrégiben kétségbeesetten telefonált: Zöldszárnyú arája hetek óta bágyadt, nem evett és a volier alján üldögélt. A madár teljesen lesoványodott, lágyeleségből viszonylag sokat evett, gyakran öklendezett s ürülékében bőségesen találtam meg nem emésztett takarmányt. Sajnos az állat néhány órán belül váratlanul elpusztult. A boncolás után egyértelművé vált, hogy az elhullást a MWS (Macaw Waisting Syndroma, azaz az arák sorvadásos tünetegyüttese) okozta. Barátunk kérte hogy a lap hasábjain ismertessem ezt a hazánkban kevéssé ismert betegséget.

Az MWS nevével ellentétben nem csak ara, hanem kakadu, aratinga, jákó, amazon, nemes- és nimfapapagáj állományunkat is veszélyezteti. A beteg madarak közel száz százaléka áldozatul esik a kórnak. Az MWC-t a nyolcvanas évek végén, közepén, Kaliforniában észlelték. Ma már egyértelmű, hogy Bolíviából hurcolták szét a nagyvilágba. A kórnak magyar neve még nincs, de az idegen nyelvű szakirodalomban is különböző elnevezéssel találkozhatunk. Mivel az emésztő- és idegrendszert támadja meg, ezért az elnevezések is ezzel kapcsolatosak.

Az MWS okozója ma még nem ismert. Egyesek szerint a Newcustle betegséget is okozó paramixo vírusok, míg más kutatások szerint adeno virusok lehetnek a betegség okozói. Az elhullott állatokban hiába észlelték a fent említett vírusokat, azok egészségeseket nem betegítettek meg. Ez azzal is magyarázható, hogy a korokozók nem ellenállóak, érzékenyek a környezeti hatásokra.

Az MWS nem okoz állományszinten tömeges fertőzést, viszont a fertőzött példányoknál az elhullás közel 100%.

A tüneteket két nagy csoportba oszthatjuk: emésztő- és idegrendszeri.
A betegség korai fázisában az egyre gyakoribb öklendezés a jellemző. A volier alján kiöklendezett magok mellett az ürülékben emésztetlen takarmányt figyelhetünk meg. A hasmenés hamarosan állandósul. Az izomsorvadás a mellizmon szembetűnő. A madár testtömege jelentősen csökken, bágyadt. A bélgyulladást a másodlagos fertőzés okozhatja. Az állat szédül, később lábait képtelen mozgatni. Boncoláskor szembetűnő a kitágult, elvékonyodott falú begy. A zuzógyomor térfogata is megnövekedett. A begy vékony fala a felgyülemlett takarmány miatt gyakran szétszakad. Gyógyításra jelenleg nincs lehetőség.
Megpróbálkozhatunk széles spektrumú antibiotikumokkal, de ezek csak a másodlagos fertőzést akadályozhatják meg. Fiókanevelő tápszerrel kézzel etethetjük a legyengült példányokat, mivel néhány esetben már előfordult spontán gyógyulás.

Dr. Tóth Zsigmond (Budapest)
Előzmény: Document Link Icon