Téma:madárinfluenza
Készítette:Junó
Dátum:2005.10.20, Csütörtök 11:09
Címszó:Válasz: madárinfluenza



Egy levél a solymászoktól!
Tisztelt elnökségi tagok,

Most beszéltem a dr. Déri Jancsival a madár influenza esetleges minket érintő vonatkozásában.
Ami tény, az adott helyen felbukkanó és regisztrált vírus 3km-es körében, minden madarat kiirtanak, légyen az utolsó kondor az állatkertben (ezt egy utolsó kongresszuson mondta a szakhatóság), vagy a nagyanyó tyúkja, mert az EU utasítás ezt rendelte el. További 10Km-es körben vakcinázás és karantén történik. Mivel a vakcinázott állat ugyan azokat az antitesteket produkálja, mint a fertőzött és csak hordozó egyed, ezért ezek mozgatása az életük végéig tilos, illetve szaporítása.

Lehetőség van külön eljárás lefolytatására, ha megelőzzük egy kérelemmel, vagy javaslattal az esetleges járvány kialakulását. Déri szerint ez idő kérdése, de biztosan meg fog jelenni nálunk. Már az FM is lekérte az MME-ből az elmúlt időszak (1939-től) gyűrűzési és vonulási megfigyeléseit, hogy valószínűsíthető legyen, mikor hozhatják a vonuló madarak magukkal a vírust. Ez természetesen a tavaszi költő területre történő visszarepülésukkor kezd aktualizálódni, bár a román és a környező országokban felbukkanó vírus, már korábbi felbukkanást is feltételezhet.

Amit szeretnék tőletek kérni, és javasolni; Déri Jancsi most a kialakult helyzetben több kongresszuson és védelmi fórumban vett, vesz részt. Állítja, van számunkra és vadon élő madarak egy részére is védelmi technológiája, melyet ajánlás formában az FM felé meg kéne tennünk, mielőtt a kór belép a hazánk területeire. Ő szakmai oldalát és referenciáit megírja, hogy az egyesület elnöksége korrekttul be tudja nyújtani kérelmét, ajánlását a ragadozó madarai védelméhez az FM miniszterhez.

Kérlek benneteket, és elsősorban az elnökünket, hogy mielőbb hívja fel a Dérit(30.943-5494), és pontosan beszélje meg vele, mi legyen és milyen formában a teendő. Déri az orosházi találkozó biztonságát is késélezte… belegondolni is rossz, de pánikot nem akar kelteni.

Amit tudunk biztosan. A H5N vírus elsősorban a pulykákat és a baromfit öli. A kacsa féléket 20%-ban, de mind hordozóvá válik. A libáknál nem regisztráltak még elhullást, még zárt téri tartásnál sem, viszont a fertőzött területen mindegyik madár vírushordozó úgy, hogy neki semmi baja. A ragadozó madarak ellenállóak lehetnek, de vírushordozók, ezért likvidálhatják. Erre nem volt még vizsgálat. Ezt meg kéne előznünk.

A humán oltóanyag, ha valóban képes ellenanyagot termelni, akkor majd a madaraknak is adható. Egyenlőre tilos minden vakcinázás, mert mint írtam fent, az ellenanyagot a szervezet termelheti, és nem lehet elkülöníteni, hogy a fertőzésre reagált, vagy az oltóanyagra. Vérből ki lehet mutatni a vírust, így egy előszűrést követő vakcinázás a későbbekben talán majd megoldás lehet. A vadászat és olyan takarmányállat etetése, ami érintkezhet a vadonélő állatokkal viszont tilos.

Hát uraim, nagy falat érkezett Kína felöl, és persze mindenki tudja, nem a vándormadarak hozták, hanem az állatszállítmányok.

Üdvözlettel
Bérces János
Előzmény: Document Link Icon