Téma:Tolltépkedés
Készítette:Laikus
Dátum:2007.11.29, Csütörtök 4:12
Címszó:Válasz: Válasz: Válasz: Tolltépkedés



A kockázatok és mellékhatások tekintetében kérdezze meg állatorvosát, gyógyszerészét!

Féregtelenítésre ezek a hatóanyagok lehetnek alkalmasak. A készítmények adagolásánál figyelembe kell venni, hogy kedvtelésből tartott madarakra nincsenek törzskönyvezve a forgalomba hozott állatgyógyszerek (kivétel a baromfi, és a kimondottan galambászoknak forgalmazott készítmények), így az adagjuk sem szerepel a használati útmutatóban. Ezek az adatok az Állatgyógyászati készítmények 2002. (PRIMAVET) könyvből valók, és mint minden könyvben előfordulhatnak nyomdahibák. Olyan szempontból viszont hasznos lehet, hogy kontrollálni tudod esetleg az adagot. Mindenképp érdemes többször átszámolni és több különböző forrásból tájékozódni, és ismerni a jelöléseket. A készítmények összetételénél szerepel a hatóanyag tartalom, amit változatos módon adnak meg a gyártók (van, amit egy laikus könnyen félre is értelmezhet! pl. ad 1 ml, ad 100 g). Nem túl bonyolult matematikai összefüggésekkel ki lehet számolni a készítmény adagját, érdemes minden számítást leírni és számológéppel számolni, ügyelni a mértékegységekre. Célszerű előtte mindent grammra, vagy milligrammra, milliliterre váltani. A számítás helyességét mindig érdemes ellenőrizni. Ugyancsak célszerű viszonyítani a törzskönyvben szereplő állatfajok adagjához, ha túl nagy aránytalanság van, nem árt az óvatosság.
Baromfira törzskönyvezett készítményeknél testtömeg kilógrammra és gyakorlatiasabban ivóvízre vonatkoztatva is meg szokták adni az adagot. Tudni kell, hogy ezek az adagok állománykezelésekre vannak megállapítva, és a gyógyszer felvétele az állatok napi ivóvízfogyasztásától függően változik, és általában a kétféle módon számított adagok eltérnek egymástól, mert testtömeg kilógrammot nem lehet napi ivóvízfogyasztásra konvertálni (csak hozzávetőleg, de ez belefér a terápiás sávba).
Természetesen az, hogy egy készítmény féreghajtó, az nem azt jelenti, hogy egyetlen hatóanyag a féreg minden fejlődési alakjára, vagy minden féregre hatnak.

Énekes madarak

fenbendazol: 20 mg/ttkg po.
levamizol: 100 mg/l ivóvíz
mebendazol: 10 mg/ttkg po.
niklozamid: 100 mg/ttkg
praziquantel: 5-10 mg/ttkg po.
ivermectin: 0,4-1 mg/ttkg spot-on

Hullámos papagáj

fenbendazol: 5 mg/100 g po.
praziquantel: 1 mg/100 g po.
ivermectin: 2 mg/100 g sc.

Nagy papagájfélék

fenbendazol: 10-50 mg/ttkg v. 0,4 ml/ttkg
levamizol: 10-20 mg/ttkg po., inj.: 4-8 mg/ttkg im.
niklozamid: 100 mg/ttkg po.
praziquantel: 10-20 mg/ttkg po.
ivermectin: 1 ml 1%-os oldatot feloldva 4,5 ml propilénglikolban: ebből 0,1 ml/ttkg, ecsetelésre is; inj.: 0,2 mg/ttkg vagy 0,1 ml/ttkg im., sc.
Előzmény: Document Link Icon
A teljes téma áttekintése.