Téma:A 'Díszmadarak keresztezése' téma
Készítette:Tatai Sándor (WebMaster)
Dátum:2007.05.24, Csütörtök 9:25
Címszó:Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: A 'Díszmadarak keresztezése' téma



Kedves Tünde,

kicsit sántít az általad vont párhuzam, mivel a kutya (canis familiaris) egy faj, melyen belül fajták kitenyésztéséről beszélünk. Ez tehát nem nevezhető keresztezésnek, mivel ennek a fogalomnak csak fajok között van értelme.
A fajta egy emberi beavatkozás által létrehozott, megfelelő egyedszámmal bíró, a törzsalaktól eltérő tulajdonságokkal bíró csoport rendszertani egysége. A szabad természetben létrejött hasonló csoport rendszertani neve alfaj.
A kutya esetében tehát nem beszélhetünk keresztezésről, avagy hibridizációról, mert nem lépünk ki a faj keretei közül - kivéve, amikor kutya - farkas keresztezése történik, ám itt most nem erről volt szó.

Fajok közötti összepárosítást nevezünk keresztezésnek. ilyenkor kevert génállományú állat jön létre, ahol sokkal nagyobb a géndefektusok létrejöttének esélye, mint fajon belüli párosodás esetében. Magyarul nem fog létrejönni egy genetikailag sokkal ellenálóbb - hibrid, mert sem fajnak, sem fajtának nem nevezhetjük. Itt gondolom a kutyafajták keverékeiből jön a párhuzam, ám ne felejtsük el, hogy a kutyafajták általában túltenyésztettek, a fajta kiinduló egyedszáma roppant kicsi volt, így aztán nagyon könnyű volt a degeneratív elváltozások útja. A német juhász kutyák esetében pl. szinte valamennyi egyednél diagnosztizálható a csípőízületi dysplasia valamilyen előfordulása.

Mivel jelenleg a teljes élővilágunk pusztulófélben van, érthető, hogy a fajok génállománya tisztaságának megőrzése egyre nagyobb hangsúlyt kap. Jelenleg fogságban nagy egyedszámban állnak rendelkezésre veszélyeztetett, avagy fokozottan veszélyeztetett papagájfajok - van nem is egy, amelynél a fogságban található egyedek száma meghaladja a vadonban találhatók számát. Mivel azonban nem tudhatjuk, hogy mit hoz a holnap, érthető, hogy egyre nagyobb fontosságot kap a fajok géntisztaságának megőrzése.


Kedves Mindenki ! Ha A papgájokat etikátlan kresztezni , akkor a ma élő fajkutyák is etikátlan emberi tevékenység eredmányei?!Vagy a kutyáknál ez nem téma , mert úgysincsenek kihalóban !? Azzal teljes mértékben egyetértek ,hogy csak tulajdonságaiban, méreteiben nagyon hasonló ,színezetükben eltérő fajtákat szabadna keresztezni !Azt mondják hogy ez természetellenes !De könyörgöm :hol természetes a kézzel nevelés és az hogy a madár BESZÉL ,sőt társalog velünk ,vagy hogy a fogságban született madár képtelen ellátni önmagát ,nem úgy mint a vadon született társai !A természetességről tenyésztési szinten sem beszélhetünk és a tartási szinten sem !Mint azt mindannyian tudjuk , egyetlen madarat sem lehet párosodásra kényszeríteni !Ha mégis összezársz két madarat és azok önszántukból párosodnak , akkor biztosak lehetünk abban , hogy genetikailag egy sokkal ellenállóbb fajta lesz belőle !Egy kedves ismerősömnél ÖSSZEÁLLT PÁRBA egy kék-sárga , és egy zöldszárnyú ara !Három éve vannak együtt ,de terméketlen tojást még soha nem tojt a tojó!Az utódok pedíg színezetben az anyjukra (kék-sárga), méreteiben pedig a kedves papára hasonlítanak ,csak kb.4-5 centivel nagyobbak mint apjuk !Végezetül annyit ,hogy ebben a témában mindíg el fognak térni a vélemények , de ez nem baj mert legalább van mit megvitatni!Mindenkit üdvözlök : tünde
Előzmény: Document Link Icon
A teljes téma áttekintése.