Készítette:Fery
Dátum:2008.11.04, Kedd 18:37
Címszó:Fontos-e a zárt gyűrű ???
Kategória:Tenyésztés
A téma összes bejegyzése




(Összesen 30 bejegyzés)


2008.11.20 17:17 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Fontos-e a zárt gyűrű ??? (András)
Szia Karel!
Mint akkor is írtam igazad van, mint most is. ELhamarkodott voltam. Én nem szégyenlek bocsánatot kérni e miatt. Ugy láttam sürgős az ügy és fel sem merült bennem hogy olyanokat irjak amivel mégjobban felizgatom a hölgyet, pl hogy már eleve genetikai hibás a ksimadár.
Igérem leszokom erről a kapkodásról.
Annak örülök hogy abban igazam volt hogy sokan ismerik a módszert amit használok és hogy egy lehetséges jó megoldás a gyűrűzés terén.
Újra minden jót nektek!
András


2008.11.20 10:18 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Fontos-e a zárt gyűrű ??? (Karel)


Üdvözlök mindenkit!

Nos. Újra van egy kis időm írni, a múltkor csak egy rövid szösszenetre volt időm, ezért most - (bár ez ITT egy kicsit OFF, de majd később a tárgyra térek) - pótolom a mulasztásomat, mármint hogy nem reagáltam akkor András hozzászólására melyet a megszólítás alapján hozzám intézett és amelyben ez állt:

Idézet:
„Ne kelljen már veszekedni állandóan könyörgöm, ha más a véleményed akkor azt ird meg ne oktass ki mindenkit, mert csak indulatokat szül.”

Nos akkor hadd kérdezzem már meg hogy abban a hozzászólásomban amire ezeket a fenti sorokat írtad hol, és mi volt a kioktatás? Már csak amiatt kérdezem mert azóta is párszor végig olvastam, de sehol nem találtam benne olyat ami kioktatónak tűnt, olyat meg aztán végképp nem aminek indulatokat kellett volna szülnie mint ahogy azt te írtad.
Ráadásul sehol nem vontam kétségbe hogy te nem tanultál eleget, azt sem vontam kétségbe hogy van olyan eset amikor nem árt ha picit növeljük a páratartalmat, mindössze leírtam hogy egyáltalán nem biztos hogy abban az adott esetben az alacsony páratartalom az oka a sikertelen költéseknek, ennek oka lehet pont az ellenkezője is annak mint amit te írtál, és hogy ezt látatlanban nemhogy elég nehéz, de szinte lehetetlen megállapítani, hisz nagyon sokszor még a saját madárnál is komoly fejtörést okoz a kudarcok felderítése, nem pedig olyan helyzetben ahol a madarakat nem is láttuk és a tartási körülményeket sem ismerjük.
Azt is írtad hogy:
„a hölgy segitséget kért és én adtam neki egy lehetséges választ.”
OK, becsülendő dolog hogy valakinek próbálsz segíteni, csak akkor lehet hogy nem egy azaz 1 lehetséges okot kellett volna leírnod hanem több lehetséges okot kellett volna felvázolni, vagy pedig nem magabiztosan kijelenteni hogy ez a hiba és erre ez a helyes megoldás, mint ahogy tetted:
idézet tőled:
„Ha a fióka már kifejlett volt a tojásban és utána fulladt bele az azért van mert kevés a páratartalom! Viszont ha már a fióka ütögeti a tojáshéjat akkor haggyd békén, kikel magától, ehhez max 1-2 napra van szüksége, ha utána sem kel ki akkor kelés gyenge volt, de segithetsz azzal. ha növeled a páratartalmat”
Mindössze emiatt írtam azt amit írtam, csak hogy lássa a hölgy hogy ez nem biztos hogy annyira egyszerűen meghatározható xx km-es távolságból a körülmények ismerete nélkül. Ha amúgy tisztában vagy a kelést befolyásoló és az inkubációs idő alatt bekövetkező elhullást kiváltó okokkal akkor simán leírhattad volna neki ezeket szépen sorba egymás után.
Mi van ha a szülők tartási körülményei nem megfelelőek és emiatt a tojások vitamintartalma nem lesz megfelelő és emiatt következik be az embrió pusztulása? Vagy mondjuk ásványi anyagban szegény takarmányozás is okozhatja a problémát. Mint ahogy okozhat problémát még genetikai dolog is. Azonkívül mikrobás eredet is lehet az elhullás hátterében.
Ha ezeket és a többit korrektül felsoroltad volna és nem 100%-os tippet adsz neki hogy már pedig ez hót tuti hogy ez a hiba és ez ellen ezt kell tenni akkor nem írtam volna semmit. Egyébként a magas párát nem véletlenül írtam pont szembeállítva az általad említett alacsony páratartalommal, ugyanis nagyon sokan úgy gondolkodnak mint ahogy te is, nevezetesen hogy ha nem kelnek ki a fiókák akkor permetezzük a tojások környékét, azzal segítünk. Mindössze arra nem gondolnak hogy elképzelhető hogy ezzel többet ártanak mint használnak. A magas páráról egyébként tudna mesélni itt valaki.......

MÁS:

Ezt írtam 2008.11.17-én 11.13-kor felkerült hozzászólásomba:
„Erre viszont anno pár évvel ezelőtt írt egy módszert Valaki hogy hogyan lehet megakadályozni a láb lerágását.”

Akkor pont arra gondoltam mint amit András most leírt a ragasztóval és a fűrészporral kapcsolatban. [Annyi a különbség hogy én nem jákóra emlékszem, de konkrétan madárfajt nem tudnék említeni – (persze könnyen lehet hogy én emlékszem rosszul) – de mintha egyik ismert - (tenyésztői körökben legalábbis) - alföldi tenyésztő vagy a felesége írt volna ezzel kapcsolatban egy rövid cikket.]
Egyébként ő(k) akkor már régebb óta alkalmaztá(k) ezt a módszert mikor az ezzel kapcsolatos cikkük megjelent a folyóirat hasábjain. Úgyhogy hatásos, tehát újabb érv a gyűrűzést ellenzők, elutasítók, vagy kifogást keresők ellen. Félreértés ne essék, nem vetem meg vagy nem nézem le azokat akik nem gyűrűznek, csak a kifogásokat keresők és a kifogásaik ellen igyekszem felhozni érveket. (Egyébként nekem sem az összes madaram gyűrűzött, „nagyon sokról” (értsd: arányaiban, az összeshez képest) lemaradtam – főleg a korábbi években - , de legalább a szándék megvan és igyekszem az összeset gyűrűzni.)


2008.11.20 08:43 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Fontos-e a zárt gyűrű ??? (András)
Jó értelek hogy minden re szkeptikus vagy, de hidd el hogy ha mérgező lenne akkor én sem használnám. Egyébként hálisten vegyész végzetségem is van ezzért konyítok valamennyit az effajta alap dolgokhoz. Amúgy meg ha egy ragasztó megszárad és esetleg még ki is szellőztetjük pár napig akkor még ha mérges gáz lenne benne akkor sem jelentene veszélyt még egy pár grammos madárra sem. Szóval nem kell aggódni az ember azért nem annyira hülye hogy olyan dolgot adjon a madár alá ami rosszat tesz neki, mivel szeretném ha egészéges utódaik lennének...mint mindenki.


2008.11.20 03:33 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Fontos-e a zárt gyűrű ??? (Csilla)
ok, ok Andras..nem kell a gyarto szavat szent szonak hinni :) Ami ma nem mergezo ..holnapra mar az lesz. Pld. lasd a cumis uvegeket, baba jatekokat, muanyagbol keszult cuccokat, rajottek hogy az abbol kiszavargo bisphenol A milyen mergezo a gyerekekre/emberekre nezve....stb. ;)


2008.11.19 21:28 Válasz: Válasz: Válasz: Fontos-e a zárt gyűrű ??? (András)
mondom vízalapú...ezeket használják a gyerekek is az ovodában amit tonnaszámra zabálnak! nincsen párája.


2008.11.19 20:16 Válasz: Válasz: Fontos-e a zárt gyűrű ??? (Csilla)
Ez a ragaszto nem mergezo rajuk nezve? Az odu nem jol szellozik..lehetseges hogy a gyengebb madarak nem birjak a ragszto parajat? Csak talalgatok..


2008.11.19 19:10 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Fontos-e a zárt gyűrű ??? (Tom)
Köszönöm Gyula a tanácsot! :)


2008.11.19 12:52 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Fontos-e a zárt gyűrű ??? (András)
bcs de ezt a mondatot félre ne értelmezzétek könyörgöm csak hiányosan írtam:
"Ha jobban megnézzük nem tudom összeköthető e, mivel egyrészt gyűrűzetlen fiókák is gyakran pusztulnak el, illetve ha egy fiókát nem etetnek azért mert gyűrű van a lábán, akkor a többit miért nevelik fel." ugy értettem hogy nyilván hogy ha mindegyik fiókán van gyűrű és elpuszul az egyik közülük, de a többi felnő, akárhogy is pusztult el a kicsi akkor nyilván nem a gyűrű volt a kiinduló ok.


2008.11.19 12:47 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Fontos-e a zárt gyűrű ??? (András)
Sziasztok!
Ha már ilyen szépen összejött ez a topik akkor leírnám én mit használok.
Talán a díszmadármagazinban olvastam a cikket ami a veszélytelen gyűrűzést írja le, pontosabban egy esetet.
Én mióta gyűrűzök (2006) azóta használom és alighanem eredményesen. Igen egyszerű valószínűleg sokan ismerik. Annyi az egész hogy a gyűrűre egy vízalapú hobbiragasztót (kézműves boltokban kapható, régebben Gólya volt a neve most Hobby ragasztó néven kaptam) kell kenni, majd fűrészport szórni rá és hagyni hogy megkössön. Ha túl vastag a ragasztó akkor kicsit óvatosabban kell ráhúzni a madárra de általában nem szokott lecsúszni róla a máz ha már jól megszáradt és nem túl vastag. Igen praktikus mert egyébként nem ragad jól a fémre és nyilván vízoldékony, így mire a fióka kirepül, a gyűrű már tiszta és jól olvasható, nyilván a szülők is megszokják addigra mert még sosem rágták vagy nézegették egyik kismadáron sem. Nagymadaram nem volt, de használtam nimfán, ékesen, rozellán és énekesen is. Természetesen volt fióka pusztulás de külsérelmi nyomok nem látszódtak fiókákon, nyilván nem bántalmazásban pusztultak el, viszont volt aminek üres volt a begye. Ha jobban megnézzük nem tudom összeköthető e, mivel egyrészt gyűrűzetlen fiókák is gyakran pusztulnak el, illetve ha egy fiókát nem etetnek azért mert gyűrű van a lábán, akkor a többit miért nevelik fel. Mindegy ezzel nyilván lehet vitatkozni, belekötni, tudom hogy abban mindenki jó. Én csak annyit mondok, hogy ha nagyobb madaram lesz akkor is biztosan ezt a módszert fogom választani ha a gyűrűzés lehetséges.
Egy próbát mindenképp megér szerintem akár olcsó akár drága a madár. Egyébként ha jól emlékszem a cikk írója jákókon használta eredménnyel (de nem akarok hülyeséget írni, ahhoz elő kéne keresni a cikket) És valami azzal kapcsolatos a dolog hogy a csillogó tárgy kelti fel a szülő figyelmét ezért akarja levenni, de ha ez megszűnik akkor nem veszi észre, és szerintem mondjuk biztosan meg is szokja amint fokozatosan kopik le a cucc, mert azért egy jákó kirepülése hosszabb mint a nimfáé.
Csak ennyit akartam minden jót nektek.
Ha gondoljátok nézzetek be a honlapomra:
http://quakersandothers.mindenkilapja.hu/


2008.11.19 10:34 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Fontos-e a zárt gyűrű ??? (Gyula)
Kedves Gyula!
Azt nem tudom honnan vetted le, hogy semmit nem tudok ezekről a madarakról, igényeikről? Nálam pl. 5,5 x 2 x 2,7m-es kerti röpdében lesznek a madarak páronként, természetesen védőházikóval kiegészítve. Az tény, hogy az úgymond papíros dolgokkal mint tenyésztői bizonylat, gyűrű stb. nem vagyok tisztába. Amiket eddig forgattam könyveket csak a papagájok tartásával foglalkozott. Ezért is kértem segítséget itt a fórumba, hogy hol tudok ezeknek a dolgoknak utána olvasni.
Üdv. tom

Szia Tom!
Abban a hozzászólásban számomra így jött le. (Lehet, hogy rosszul!) Mindenesetre akkor örülök, hogy először utána nézel a dolgoknak. A röpde méretek meg már majdnem tökéletesek, ennél már csak a szabad természet lágy öle lenne megfelelőbb! Ha annyit tanácsolhatnék még, hogy mindkét fajból először tojót vegyél, vagy esetleg egyszerre, mert hímből fölösleg van, tojóból meg hiány.
Ugrás a tetejére