Készítette:Kristyna
Dátum:2008.11.17, Hétfő 14:33
Címszó:nimfa tojások
Kategória:-- Kérlek válassz --
A téma összes bejegyzése



(Összesen 8 bejegyzés)


2008.11.17 22:43 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: nimfa tojások (Laca)
Üdv Karel.
Teljesen igazad van. A gond csak az hogy a hölgy segitséget kért és én adtam neki egy lehetséges választ. Valószínűleg el tudja dönteni hogy felhasználja e vagy sem. Egyébként a gépi keltetés és a madárral való keltetés más tészta ne keverd a kettőt. Tapasztalatom szerint jobb megöntözni a kikelő piciket ha hátrányban vannak amiatt mert kevés a páratartalom az inkubációs idő alatt. Tulságosan ragaszkodsz a számokhoz. Hidd el hogy eleget tanultam én is, mégis azok a dolgok jönnek be amit érzésre szívemszerint csinálok.
Ne kelljen már veszekedni állandóan könyörgöm, ha más a véleményed akkor azt ird meg ne oktass ki mindenkit, mert csak indulatokat szül. Köszönöm.
Sziasztok!
Szeretném megosztani a véleményem veletek,én eddig nem tudtam hogy a papagájok vizimadarak soha nem hallottam hogy öntözni kellene őket de valószinüleg én nem értek hozzá. De most tanultam valamit megint!!!!!!!


2008.11.17 18:09 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: nimfa tojások (András)
Üdv Karel.
Teljesen igazad van. A gond csak az hogy a hölgy segitséget kért és én adtam neki egy lehetséges választ. Valószínűleg el tudja dönteni hogy felhasználja e vagy sem. Egyébként a gépi keltetés és a madárral való keltetés más tészta ne keverd a kettőt. Tapasztalatom szerint jobb megöntözni a kikelő piciket ha hátrányban vannak amiatt mert kevés a páratartalom az inkubációs idő alatt. Tulságosan ragaszkodsz a számokhoz. Hidd el hogy eleget tanultam én is, mégis azok a dolgok jönnek be amit érzésre szívemszerint csinálok.
Ne kelljen már veszekedni állandóan könyörgöm, ha más a véleményed akkor azt ird meg ne oktass ki mindenkit, mert csak indulatokat szül. Köszönöm.


2008.11.17 16:52 Válasz: Válasz: Válasz: nimfa tojások (Karel)
Hi!

Most olvastam az akváriumos hozzászólást.....
Szerinted?


2008.11.17 16:50 Válasz: Válasz: nimfa tojások (Karel)

Hi!

Újra közbe kotnyeleskedek...
Nem csak az alacsony, de a magas páratartalom is okozhat kelés előtti-közbeni elhullást. (Ezek után döntsd el hogy növeled-e a páratartalmat. Mindenesetre alacsony páratartalom esetén ha ez az INKUBÁCIÓ VÉGÉRE jellemző akkor a héjhártyák idő előtt kiszáradnak, ezzel elvesztik gázáteresztő képességüket stb stb....a folyamat folytatódik, pár ok-okozati összefüggés, a lényeg hogy korai kelés indul meg - (ami egyébként a normál időtartamhoz képest elhúzódó) - aminek következménye elhullás. Ha inkubáció elején is alacsony a pára akkor lehet h a kelés idejét sem éri meg az embrió, ha mégis akkor összeszáradt, pergamenszerű állapotban lesz (mondjuk ilyet még saját szemmel nem láttam, nem szoktam a ki nem kelt tojásokat túl gyakran felbontani). Magas páratartalom esetén ugyancsak korai kelés indul meg ami szintén elhúzódó, de kelés közben vagy röviddel utána a tik elpusztul. Ekkor az elhalás oka hogy a héjhártyák ragacsosak és ez a héjhártya rugalmatlan, gumiszerű burkot alkot az embrió körül, amelytől az nem tud megszabadulni, valamint a folyadék elégtelen mennyiségű párologtatása miatt a tojásba fullad.)
Viszont az is igaz hogy - bár nekem ilyen jellegű tapasztalatom nincs mivel nem keltetek géppel, az odúban lévő páratartalmat pedig nem mérem - de innen-onnan hallottam hogy a papagájok nagy része viszonylag jól tolerálja az inkubáció különböző szakaszaiban szükséges páratartalomtól való nem túl drasztikus eltérést. Persze ez nem azt jelenti hogy kivétel nincs, meg ez csak ismerős(ök) megfigyelése. (Ugyebár aki csak egy keltető géppel rendelezik amiben ráadásul csak egy tér van - nincs előkeltető és külön bújtató - az nem tudja megtenni hogy a különböző fejlettségű embriókat tartalmazó tojásoknak más-más páratartalmat biztosít. Egyébként ezt a szülő sem igazán tudja változtatni, mert ha belegondolsz hogy mondjuk nimfánál van 6 tojás, a másodikra már ráült akkor az első és második azonos fejlettségű lesz, de a harmadik már 2, a negyedik 4, az ötödik 6 a hatodik pedig 8 nappal lesz náluk fiatalabb, ami ELMÉLETBEN ideális esetet figyelembe véve nem pici páratartalom szükségletbeli különbséget jelent az első és a hatodik embrió számára. Mégis túl szokták élni. Úgyhogy ha nem avatkozik be az ember valószínűleg kisebb kárt okoz mintha agyon aggódja a dolgot. Ha valamelyiknek nem jó a páratartalom akkor ő úgyis "feladja", de a többi viszont túléli, míg ha amiatt aggódva hogy kevés vagy sok a pára permetezni vagy "szárogatni" kezdi az ember az egész fészekaljat akkor mindet haza fogja vágni. Tanácsot adni ilyen esetben felelőtlenség, mindössze a lehetséges megoldások felvázolása célszerű, ami alapján majd a gazdinak kell dönteni hogy azok közül melyiket válassza vagy mit tegyen, már csak azért is mert távolból a hiba okát egyértelműen megnevezni elég nagy bátorság, mondhatnám azt is hogy botorság. Az embrió elhalásának kismillió, meg még százszor annyi oka lehet. Elég csak abba belegondolni hogy amikor azt mondjuk hogy alacsony a páratartalom az sem egy ok, hanem az is több részre bontható, az inkubáció szakaszától függően, ami alapján más-más okokat fog kiváltani, pedig csak annyit mondtunk hogy alacsony a páratartalom. Ugyan így ha elégtelen hőmérsékletről beszélünk akkor is különbséget teszünk az inkubáció különböző szakaszai során bekövetkező elégtelen hőmérsékletről. Arról már nem is beszélve hogy általában többnyire több, egymástól szorosan el nem határolható tényező az ami a gondot okozza, nem pusztán egy valami. Arról nem is beszéltünk hogy genetikai okai is lehetnek a dolognak, sőt takarmányozási oldalról sem közelítettük meg a dolgot......


.


2008.11.17 15:42 Válasz: Válasz: nimfa tojások (Kristyna)
Kedves András!

Először is köszönöm a gyors válaszodat.
Arről már hallottam,hogy jó a magasabb páratartalom a tojásoknak (főleg,ha a szülők megfürödnek, ezt tették minap az enyémek is). A párásodás azonban nem lehet akadály, mivel egy 100literes akvárium van a szobámban, és sajnos mindig probléma (nekem), hogy annyira magas a páratartalom,hogy sokszor bevizesedik az ablak, valamint a növényeim földje penészes.
Amikor feltörtem a tojást, természetesen elég sokáig, több, mint 30 napot vártam vele, mivel nem akartam megkockáztatni,hogy esetleg később kel ki, és én ölöm meg szegény fiókát.
Ez nekik már nem az első költés, az előzőből azonban csak egy fióka kelt ki, azonban elpusztult úgy kb. 1 hónaposan.
Megpróbálom a javaslatodat, az odú vízzel spriccelését, a még magasabb páratartalom csak nem árthat nekik(?).
Köszönettel: Krisztina


2008.11.17 15:25 Válasz: nimfa tojások (András)
Ja még a szürkülésről, sose dobd ki vagy törj fel egy tojást sem amig a kotlástól számítva nem telt le min 28 napja, mert néha előfordul hogy később kelnek a kicsik. Az egészséges kifejlett fiókától is szürke lesz a tojás mielőtt kibujik, ha meglámpázod akkor nem jut át a fény rajt ahol fióka van, de ehhez gyakorlat kell mert sokan azt hiszik h amit látnak az beszáradt tojás és mikor feltőrik ott kepeszt a pici ugyhogy hagyd békén őket és ha nem akarsz rossz napot magadnak akkor ne törj fel egy tojást sem!


2008.11.17 15:19 Válasz: nimfa tojások (András)
Szia!
Első költésnél gyakori, akkor pusztul el a fioka ha véletlenül az egyik szülö kihagyott egy kis idöt a kotlásban mivel a nimfáknál mindketten ülnek, nappal a hím, éjjel inkább a tojó. Ha a fióka már kifejlett volt a tojásban és utána fulladt bele az azért van mert kevés a páratartalom! Viszont ha már a fióka ütögeti a tojáshéjat akkor haggyd békén, kikel magától, ehhez max 1-2 napra van szüksége, ha utána sem kel ki akkor kelés gyenge volt, de segithetsz azzal. ha növeled a páratartalmat: Azudú belső falára (nem a tojásokra és vigyázz nehogy alájuk mennyen a viz) spriccelős flakonnal tiszta, langyos vizet permetelj csak annyit ami nem folyik nagyon szét, majd szépen csukd le az odút hogy odabenn növekedjen a páratartalom. Mivel valószínűleg kezdő vagy igy a tojások fürdetését nem javaslom, mert könnyen választhatsz rossz hőfokot ami a madár pusztulását okozza.
Ja és egy dologra nagyon ügyelj, tudom hogy nagyon szeretnéd ha fiókád lenne, de ne akard mindenáron! Ha a pici kelésgyenge akkor később sem lesz 100%-os ezért soha ne törd fel helyette a héjat!
Ha permetelgeted kicsit az odút egy nap többször akkor biztos kikel az egészséges kicsi. De szürkületkor már ne zavard őket, mert ha az anyuka éjjelre nem megy be melegíteni akkor elpusztulnak akár hány fok is van a szobában.
Sok sikert: András


2008.11.17 14:33 nimfa tojások (Kristyna)
Sziasztok! Van egy gyönyörű, értelmes nimfa párom. Nemrég 3 tojást rakott le a tojó, és most itt az ideje,hogy kikeljenek a fiókák. Azonban (mint az előző költésnél is, egy tojás kivételével) az összes tojás befeketedett, és nem kelt ki. Én arra gyanakszom (vagyis miután már egyértelmű volt,hogy nem lesz kispapagáj, feltörtem a tojást, és halott fióka volt benne) ,hogy nem tudott a fióka kikelni, hanem elhalt, ezért feketedett be a tojás. Sajnos a mostani 3 közül is egy már feketés, 1 még szép fehér, azonban a harmadik tojás is kezd elszürkülni, azonban hallani,hogy a kispapagáj ütögeti a tojáshéjat. Nem tudom, mit csináljak, nem szeretném, ha ez a pici is elpusztulna a tojásban. Remélem valaki minnél hamarabb tud segíteni, és válaszolni,hogy miért vannak ilyen próblémák.
Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdv. Krisztina
Ugrás a tetejére