Készítette:Marcsi
Dátum:2007.12.04, Kedd 11:38
Címszó:Macskaalom+papagáj
Kategória:Tartás
A téma összes bejegyzése




(Összesen 35 bejegyzés)


2007.12.10 13:18 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Macskaalom+papagáj (Gyuri)
Összefoglalásul ! A csutkaalom madaraknál kerülendő, mert 100 %, hogy fuzáriumos, annak toxinja mérgező. A Zeolit szemcsés, laza szerkezetű szilikátásvány, Mádon bányásszák,őrlik, rostálják és különböző finomságú kiszerelésben forgalmazzák. A TESCO zacskóba is ott töltik. Eredendően olcsó anyag, ha 10 kg-os zacskóban vesszük. Anyagánál fogva nedvszívó, ezért jó az alomba, a gázokat megköti. Takarmánykeverékekben is használják, semmi problémát nem okoz a madárnak.Ha boltban vesszük (jóval drágábban), akkor azt meg kell nézni, hogy ne legyen benne illatosító anyag. Nálam a madarak röpdéje mosott folyami sóderrel terített,(egyenesen a dunai sóderbányából) annyit esznek belőle, amennyi jól esik. Nagyon jól tudják, hogy mennyire van szükségük. Kavicsra pedig a zúzógyomorban igenis szükség van. Onnan folyamatosan kiürül a lekopott szemcse, újat vesz fel a madár.




2007.12.10 13:03 Válasz: soder/homok a papagajnak? (Zoli)
Mindez nagyon szép és tudományos. Biztosan csak a véletlennek tudható be, hogy a kőzúzalékok, kavicsok nélkül etetett papagájoknál jelentkezik az őrlőgyomor falának folyamatos elvékonyodása. Az meg egyenesen csoda lehet, hogy az ásványi anyagokkal etetett madarak még tudnak repülni és nem húzza le őket az a sok sóder. Merthogy lenyelni, lenyelik, az már biztos.




Itt van egy nagyon jo olvasmany hogy nem kell a nagy papagajoknak soder/homok/kovek az emeszteshez..allatorvosi kutatassal igazolva.

http://birdsnways.com/wisdom/ww58eii.htm


2007.12.09 13:00 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: soder/homok a papagajnak? (Gyula)
Szia Csilla!A fészekből kivett pihés fiókáról írtam. Annyit pontosítanák,hogy táppal(Kaytee)és ehhez Márkus port egy késhegynyit.Ez patikai készítmény idős embereknek csontritkulás ellen.Megfelelő arányban van benne foszfor is.Az összetételt nem tudom,de hosszú évek óta működik.Azért köszi.


2007.12.09 09:00 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: soder/homok a papagajnak? (Csilla)
Szia Gyula,

Ha nem banod, megjegyeznem hogy az egy tevhit hogy a jakoknak (fiokaknak) tobb kalciumra van szukseguk mint akarmelyik mas papagajnak. (en is azt hittem jo par evig). Ha tapszerrel eteted a fiokakat akkor nem kell nekik az extra kalcium vagy vitamin forras. A tobb mint 1% kalcium a szervezetbe gatolja a feherje, vitaminok, foszfor, magnezium iodine, zink es magnezium megfelelo feldolgozasat. Ha a kalcium nem 2:1 mennyisegben van a foszforral es nincs Vitamin D3 ami segiti a felszivodast akkor tobb kart lehet okozni mint hasznot a madarnak. Ezert inkabb erdemes termeszetes taplalekokbol hozzajutatni ezeket a madarnak, pld. a sotet zold leveles zoldsegek, mandula, stb. hamar nem tappal vannak etetve.


2007.12.09 06:01 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: soder/homok a papagajnak? (Csilla)
Koszi Zsolt, kiraly vagy! :)


2007.12.08 19:07 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: soder/homok a papagajnak? (Gyula)
Kösz Zsolt!Megnyugtattak a leírtak.Nagyobb papagájoknál nekem is ez volt az észrevézelem,tapasztalatom,hogy nem kell nekik.Kálciumot költés elött és kézi nevelésnél(jákónál)szoktam adni.kb.ennyi.Mégegyszer kösz.Szia.


2007.12.08 18:02 Válasz: Válasz: Válasz: soder/homok a papagajnak? (Zsolt)
http://birdsnways.com/wisdom/ww58eii.htm, cikk alapján!

Dióhéjban az ásványi zuzalékról?
Szükséges a madárnak?


Kell e madaraknak ásványi zuzalék? Ez a népszerű kérdés a madártulajdonosok között, a nézeteltérések a viták gyakori forrása is egyben. Az első és legfontosabb megérteni mi is a „gritt”, ezáltal megérjük a használatával eredeztető problémákat, amelyek után már nem fogjuk a madarunknak felajánlani. Az itt közzétett tudományos információk az, Avian Medicine: Principles and Application by Ritchie, Harrison and Harrison könyvből származnak.

Miért szükséges a „gritt” a madarak életében?
A kőpor segít az egész, ép magok emésztésében. A madarak emésztő enzimjei jól működnek és hatásosan lebontják a magok belső részét, azonban a rostos bevonatukkal szemben nem képesek hatásosan fellépni. A napraforgómagok esetében a külső rosttestek melyek az alapmagot fedik, megakadályozzák, hogy az emésztő enzimek eljussanak az értékesebb táplálóbb magbelső felé!

A kőpor a zuzában segít a héjas magok örlésében, elkoptatva a külső részt, ezáltal segít az emésztőenzimeket eljuttatni az értékes belső rész felé. Az, hogy van e más célja a grittnek
Jelenleg a tudomány számára nem ismert.


Mi is az a gritt!

A kőport két különbözö típusra lehet osztani. Az oldhatatlan és az oldható gritt kategóriába.

Ez a cikk az oldhatatlan kőpor tulajdonságaival foglalkozik, ezek az apró kövecskék, szilikátok, homokkövek a hámozatlan magvak emésztés könnyítésére szolgálnak.
A madarak közül, például a galambok, melyek egészben nyelik le a magvakat (hámozás nélkül) ilyen grittet igényelnek. Az oldhatatlan grittet a madár nem tudja megemészteni, ezért az a zúzórészben marad.

Az oldaható gritt, szerves lények maradványai, például oszrigahéj, vagy tintahalváz. Ez a gritt típus javarészt mészkő (calcium karbonát ), melyet az emésztősavak nagyon könnyen lebontanak. Nagyon kicsi az esélye hogy felhalmozódik az emésztőrendszerben. Mindemellett az oldható gritt a kalcium egyik forrása és elősegíti az egész magvak emésztését is. Ugyanakkor könnyen szennyeződnek nehéz fémekkel melyk szennyezett vizekből származnak.

Melyek azok a madarak amelyek igénylik a grittet?
A kőpor célja az emésztésben az egészben lenyelt magvak feltörése. Tehát olyan madaraknak kell adni melyek egészben nyelik le a magvakat: Pl: a galambok.

Kőport nem igényelnek az egészséges papagájok, kanárik pintyek seregélyek. Mivel ezek a madarak eltávolítják a rostos magtestet, ezáltal az emésztő enzimek akadálytalanul dolgozhatnak. Ugyanakkor néhány esetben , mint például hasnyálmiríny problémáknál, pszichés emésztési problémáknál segíthet a gritt.


Az Usa-ban a gritt használatát ezeknek a fajoknak nem javasolják, mert használatuk gyakran vezethet gyomorhurothoz. Ausztráliában viszont csak néhány esetben figyeltek fel erre, pedig ott gyakran adják a madaraknak. Hogy miért ez a földrajzi különbség egyenlőre erre nincs magyarázat.

Avian Medicine: Principles and Application könyv szerint: Ha a tulajdonos grittet akar etetni akkor annak a mennyisége a következő: Nimfapapagáj méret: 0,03 gram félévente Kakadu méret esetén eze a mennyiség fél teáskanál. Szabadon folyamatosan gritet nem szabad „etetni”

Potenciális problémák melyeket a gritt okoz.
Ha az említett fajok korlátllanul fogyaszthatják akkor az alábbi problémákkal találkozhatunk:
(abban az esetben ha rákaptak a grittfogyasztásra)
hashártyagyulladás, veserendellenesség, alultápláltság jelei.
Érdekes,hogy ezek a problémák amerikában hatványozottaban fordulnak elő, mint Asztráliában.

Nagyon fontos ellenőrízni a gritt faszéntartalmát. A faszén felszívhatja a B2 és az A vitaminokat, ezáltal viaminhiányosságot okoz.

A tanulság az, hogy a gritt használata semmilyen előnyös tulajdonsággal nem bír, análl több a kockázata. Ha mégis adagoljuk csakis módjával a fent említett mennyiségben.




2007.12.08 09:37 Válasz: Válasz: Válasz: soder/homok a papagajnak? (Zsolt)
Sziasztok,

Mivel engem is érdekel délután közzéteszem magyarul!


Hello Gyula,

Jol feladtad a lecket es rendesen lefogok izzadni mire forditgatok, nekem a magyar nyelv eleg gyerekes szinten megy. Azt sem nagyon tudom hogy forditsam diohejban mert szerintem mindegyik sora eleg erdembeli. De megprobalom csak adj egy par napot mert idombol az keves van. Ha esetleg kozben valaki leforditana, hiszen M.orszagon az angol nyelv eleg nepszeru, szuper lenne.


2007.12.08 07:38 Válasz: Válasz: soder/homok a papagajnak? (Csilla)
Hello Gyula,

Jol feladtad a lecket es rendesen lefogok izzadni mire forditgatok, nekem a magyar nyelv eleg gyerekes szinten megy. Azt sem nagyon tudom hogy forditsam diohejban mert szerintem mindegyik sora eleg erdembeli. De megprobalom csak adj egy par napot mert idombol az keves van. Ha esetleg kozben valaki leforditana, hiszen M.orszagon az angol nyelv eleg nepszeru, szuper lenne.


2007.12.07 23:06 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Macskaalom+papagáj (Arthur)
Nos érdekes dolgokat tud meg az ember. Kipróbátam és a macskaalom tényleg nem duzzad meg ha vizet ad hozzá az ember. Az hogy a csőrével mennyire őrli meg ez érdekes. Én úgy látom, hogy a kisebb termetű madaram szinte ledarálja, de az amazonom miután meghámozza a szotyit gyakorlatilag egészben nyeli le. Mivel ő szeret gyakran lent lenni a kalitka alján nekem az alom nagyon bevált. Én naponta kilapátolom a széklettel összeragadt almot és hetente egyszer az egész tálcát kitakarítom. Azt a bizonyos rácsot még soha nem használtam , amíg takarítom addig is kinnt van egészen késő estig. Az újság papír szeruntem ólom nélkül is lehet annyira veszélyes mint az alom, mert ha a papírból eszik sokat az is okozhat elzáródást a tápcsatornában.
Ugrás a tetejére