Téma:
Készítette:L J
Dátum:2006.03.22, Szerda 18:58
Címszó:Válasz: Válasz: Válasz: :(



Fiókanevelés a múltban

Régi tenyésztőként írok, bár már többször jutottam arra az álláspontra mint a Sanyi, hogy hanyagolni kellene egy kicsit a Fórumot. Sokszor zavar az az okoskodó, de minden tapasztalatot nélkülöző, de annál határozottabb megnyilvánulás ami egy kezdő kérdezőnek többet árt mint használ.
Hála istennek van már KAYTEE, NUTRIBIRD és még sok olyan könnyen kezelhető, teljesértékű táp amelyekkel könnyen, szinte hiánybetegségektől mentesen felnevelhetjük a fiatalokat.
A kezdőknek mondom, hogy ezek a készítmények a hazai gyakorlatban nem régi keletűek. Ennek ellenére is volt fiókanevelés, és felnőttek enélkül is ép-egészséges madarak.
Néhányat a régiek közül Dió bácsi, Magyari Laci, a fiatalabb korosztályból Varga Lajos.
Mi volt a szisztéma lényege:hántolt köles, hántolt napraforgó, tökmag, különböző pelyhek, főtt tojás, főtt rizs, alma, banán és így tovább. A magvakból egy darálóval elvégezték az aprítást, összekeverték és jól megrágva nyállal elkeverve a fiókába juttaták a pépet.
Még annyit, hogy a túl kicsi madarat elejében kanállal vagy fecskendővel etették, de ekkor is előre megrágott péppel történt az etetés.
Mi a szerepe a nyálnak? Tartalmazza azt az amiláz nevű emzimet amely már a szájban megkezdi a szénhidrátok bontását és tartalmaz antibakteriális anyagot is. Ezzel úgy hiszem közelebb vittem a megértéshez e témát. Még annyit, hogy volt aki tejben főtt grízzel nevelt ismerőseim közül nagyon szép rosenbrustot és kissándorokat.
Nyilván a növekvő fiókák keverékébe vitaminokat, finomra őrölt kalcium -karbonátot és később durva homokot is kevertek, amely a magvak későbbi emésztéséhez nyujtott segítséget. Természetesen ezeket az adalékokat nem szájból adták hanem kanállal.
Előzmény: Document Link Icon