Készítette:Alföldi
Dátum:2008.01.20, Vasárnap 15:04
Címszó:Amazon inteligencia
Kategória:-- Kérlek válassz --
A téma összes bejegyzése




(Összesen 20 bejegyzés)


2008.01.23 19:05 Válasz: neveles (Don)
Szia Csilla!

Bocsi, összekevertem a jó öreg jákóddal, akinek olyan furcsa neve van. Peak-a-boo? Vagy ő a kakadu? Azért történt a keveredés, mert azt hittem, ő a vezér az összes felett...

Donát


2008.01.23 17:31 neveles (Csilla)
Szia Don,

Elfelejtettem beirni hogy Baba 3 eves tojo. Baba mult telen ilyenkor kezdte maceralni a tollait..aztan szepen kitollasodott..most meg megint neki esett de ilyen rondan meg soha. Ha bezarnam egy kaliba nem birja, elkezdi tepni a kormeit, ha eroltetnem hogy ott maradjon, szerintem nagyobb kart is tenne magaba. Him jakok ott vannak korulotte, kali ajto nyitva van ha baratkozni akarna...de en vagyok az o parja egyenlore :(. Ha jol tudom idovel enyhul ezeknek a frusztralsagoknak a levezetese, remelhetoleg kakadud sem fogja cifrazni a tollait par ev utan mar.

Most csak ugy eszembe jutott, az egyik haveromnak van egy orias kakaduja, 32 eve!! Vadonbol befogott fiatal kakadu volt, alapvetoen szulok altal nevelt. Ez a kakadu Indoneziabol atvolt reptetve Israelbe..ott elt egy kerti ropdeben, majd hollandiaba utazott a csaladdal, kesobb angliaba majd kanadaba kerult. Egyszer az egyik tesonal lakott par evig, aztan a masik testverhez kerult. 30 evig egyke madar volt, most mar 24 mas papagajjal osztja az otthonat. Ennek a kakadunak vasbol vannak az idegei..latszolag semmi sem zavarja, soha nem nyult a tollaihoz :))) Hat ilyen is van :)


Csilla




Szia Csilla!

Nagyon sajnálom a legidősebb jákódat, de én nem hiszem, hogy a fiatalkori traumák vezettek az időskori tolltépkedéshez. A fiatal papagáj még mindent könnyen elvisel, a sok idegent, a helyváltoztatást, hiszen ott a szülő, aki gondolkodik helyette, ezért tele vannak bizalommal. Persze a nagy traumákat megsínylik, de akkor a tollcsupálás, vagy egyéb kényszercselekvés már akkor elkezdődik, nem tizenéves korában!
Szerintem az lehetett a gond, hogy sok lett neki a madarakból, már nem érezte, hogy ő a kizárólagos, valamint a jákók az ivari partner hiányát is rendkívül nehezen viselik.
Sajnos az elmúlt két évben tavasszal az én 6 éves tritonkakadum is lecsippentette néhány tolla végét, de ősszel eddig még mindig helyrejött a ruházata. Már előre félek a tavasztól...
Sajnos el kell fogadnunk, hogy a papagájok nem kutyák, amíg el nem indul az embert jobban tűrő példányok célzott tenyésztése, addig vadállatok maradnak.

Donát


2008.01.23 14:03 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Amazon inteligencia (Don)
Szia Csilla!

Nagyon sajnálom a legidősebb jákódat, de én nem hiszem, hogy a fiatalkori traumák vezettek az időskori tolltépkedéshez. A fiatal papagáj még mindent könnyen elvisel, a sok idegent, a helyváltoztatást, hiszen ott a szülő, aki gondolkodik helyette, ezért tele vannak bizalommal. Persze a nagy traumákat megsínylik, de akkor a tollcsupálás, vagy egyéb kényszercselekvés már akkor elkezdődik, nem tizenéves korában!
Szerintem az lehetett a gond, hogy sok lett neki a madarakból, már nem érezte, hogy ő a kizárólagos, valamint a jákók az ivari partner hiányát is rendkívül nehezen viselik.
Sajnos az elmúlt két évben tavasszal az én 6 éves tritonkakadum is lecsippentette néhány tolla végét, de ősszel eddig még mindig helyrejött a ruházata. Már előre félek a tavasztól...
Sajnos el kell fogadnunk, hogy a papagájok nem kutyák, amíg el nem indul az embert jobban tűrő példányok célzott tenyésztése, addig vadállatok maradnak.

Donát


2008.01.23 13:51 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Amazon inteligencia (Don)
Szia!

A szarka, szajkó, varjú, csóka nem új felfedezés, évezredek óta velünk élnek ezen az éghajlaton. Gondolod, ha olyan jól menne velük a társas együttlét, akkor most jött el a megvilágosodás?
A nagyobb varjúfélékkel például az a gond, hogy míg fiatalon igen szoros a kapcsolat, jó a kommunikáció, felnőtt korukra teljesen beszűkülnek, a legkisebb helyváltoztatásra úgy reagálnak mint az előrehaladott agyi leépülésben szenvedő idős emberek, ha kiszakítják őket megszokott környezetükből, azaz delirálnak, nem ismerik fel a gondozót...
A szarka kibírhatatlan, az csak a kisbb gond, hogy ellop mindent, ami kisebb, mint egy pohár, de szereti a nála nagyobb élőlényeket "heccelni", ami abból áll, hogy iszonytos csereggéssel ugrál körülöttük, de nem lehet elkapni, mert a reakcióideje egyedülállóan rövid az állatvilágban. Olyan, mintha egy ébresztőóra kerülgetne órákig, amit nem tudsz leállítani.
Azon állatok, melyek felnőtt korukban nem élnek szoros szociális közösségben, amúgy sem igazán alkalmasak arra, hogy velünk ilyen közösséget alkossanak. Legjobb példa a kutya-macska emberrel való kapcsolatának különbözősége. A szajkó sok mindenre megtanítható, jutalomért el is végez mindenféle mutatványt, de pusztán a társaságodért nem fog közeledni, hiszen ők sem közösségben élik felnőtt korukat. Kivéve, ha a gazdit ivari partnernek tekinti, de ilyen esetben a varjúfélék közvetlensége sokkal inkább teher, mint élmény.


Donát


2008.01.22 18:07 Válasz: neveles (Zsolt)
Hello Csilla,

Én sem az egyetértés igénye miatt írtam, a szajkós sztorit. Csupán azt szerettem volna érzékeltetni hány féle aspektusból lehet madarászni. Érzékenyebb természettől elszakadt világban valóban kegyetlen dolognag tűnik éheztetni a madarat (az éhezés nem erőszak, hanem állapot, táplálékszerzésre kényszeríti a madarat).... de -10 fokban ahogy a varjak a legelőn próbálnak jóllakni akkor az mi? Egy solymásznak meg az a kegyetlen dolog ha nem repülhet mindennap a madara... Azért ha Cumbriás beszámolókat olvasok a jákók is lenyomnak napi 20 km-t az arák meg még többet ez is kell az érzelmi fejlődéshez...
Engem csak az zavar ha emberré akarjuk formálni a madarunkat. Ne kiabáljon csak akkor ha én akarom, reggel, regget, éjszaka jó estét köszönjön, számoljon. Ezt tartom unfearnak.
Az, hogy ezt a madarászat melyik aspektusából (öreg solymász kontra amerikai csúcsetológia ) érjük el már csak egy eszköz a kezünkben....Szerintem!!!



Hello Zsolt,

En nem ertek veled a "nem elkenyeztetes" modszerre es nem hivnam a szoktatas/nevelest kenyeztetesnek csak azert mert nem eroszakkal erunk el valamit a madarnal. Egy papagaj nem egy vad szajko, nem solyom vagy mas ragadozo madar. Soha nem beklyoznak meg egy papagajt mikor szabadban roptetnem, nem utogetnem/koppintgatnam a csoret mar csak azert sem mert bizonyitottan el lehet erni celokat a papagaj nevelesben ezek a modszerek nelkul is. Szamtalan pelda akad erre kozonseges hobbistaknal. A papagaj intelegenciaja, ERZELMI intelegenciaja komplex, a fiatal kori neveles egy eleten keresztul ki fog hatni a papagajnal. Itt van egy variacio pld. nem biztos hogy ez az ok de elgondolkoztato. Van negy jakom, es egy fel jako szeruseg :))) a timnehm. Baba jakom az amelyik az ur a hazban vagyis azt csinal amit akar. Es annak ellenere hogy kenyur, pont o az aki most eppen ugy nez mint egy csapzott tollcsomo...illetve majdnem csak hogy pihei vannak mar. A mellen, hatan, nyakan lecsipte a tollait. A kalit nem turi, ha bezarom idegesen elkezdi ragcsalni, tepni a karmait. Ez a madar kb. 3 honaposan jott hozzam egy hatalmas allatkereskedesbol. Irtam nekik mert megakartam tudni a madar historiajat, honnan jott. Vancouverbol repulon (4500 km.) szalitottak 3 hetesen egy allatkereskedesbe ahol 2 hetig volt ahonnan atlett szallitva egy masik nagy kereskedesbe. Szegeny..3 hely valtoztatas par het alatt. Mikor meglattam beleszerettem, nagyon sajnaltam ahogy a szerencsetlen a nagy kali aljat kaparta a sarokban, allando fenyvilagban..reggel, este, egyedul, keves foglalkozassal. El is hoztam volna de mivel a kereskedes nem egyezett bele hogy eloszor az allatorovoshoz vigyem es csak utana veszem meg igy nem vettem meg. 1 honapra ra megint arra jartam, gondoltam ha meg mindig ott van megveszem, epp eleget szenvedett. Ott volt..elhoztam. Minden megkapott azutan de ugye alapvetoen a streszt nem tudja jol feldolgozni es ez valoszinuleg elete elso honapjai traumainak koszonheto. (a tobbi jakom mind kezzel nevelt, kedvenc 15, 13, 6 es 3 evesek es kiegyensulyozottnak tunnek :) )

Mintahogy az embereknel is, allitolag a gyerek elso 2 eve a legfontosabb az erzelmi intellegencia kifejlodesben..pld. impulzus, szeretet adas, kapas, stresz elviseles, stb. Tehat szerintem egy papagaj bebinel..ami hamar el lett rangatva a szuloktol es szamara teljesen idegen kornyezetben..az osztonei ellen van nevelve, a minimalist amit tudunk nekik nyujtani az hogy nem stresszeljuk feleslegesen. Igy is eleg streszt okoz neki a kornyezet valtozas, az emberek kenyere kedvere valo veleszembeni banas mod, stb. Igy szerintem a minimalis az hogy nem valasszuk le eroszakkal a fiokat a tapszerrol, hatarozza el o mikor van neki elege a kezzel etetesbol, nem koppintgatjuk a csoret, nem ordibalunk vagy razzuk meg, nem eheztetjuk, stb. A legeslegjobb eredmenyeket allatoknal csakis szeretettel, turelemmel es pozitiv visszajelzesekkel ertek el, soha nem voltak fenyitve, kenyszeritve, eroltetve. Ott van peldanak a Las Vegasi Seigfreid and Loyd tigrisei, volt egy dokumentum a del afrikai oroszlan/tigris menhelyrol ahol ugyanigy bantak az allatokkal es a gondozojukat mint falka tagot fogadtak el a vadmacskak. Ott van Montey Roberts aki lovakat tort be eroszak nelkul, es ott van az a szamtalan nevtelen hobbista aki szeretettel neveli/tartja allatait sok sikerrel. Erzemileg komplex papagajokat de ugyanugy mas allatokat nem kell utni, kinozni, erszakoskodni, eheztetni, sokkal hatasosabb ki ismerni oket, elnyerni a bizalmukat. Fantasztikus hogy milyen eredmenyt lehet veluk elerni ha vesszuk a faradsagot ahoz hogy ki ismerjuk egyeniseguket, fajtajukat es arra torekszunk hogy a madar/allat bizalmat szeretetet elnyerjuk. Vagyunk olyan inteligensek hogy manapsag mar kitudjunk figuralni hatasos es pozitiv modszereket az allat/madar neveleseben.

Az en madaraim szotyit mar csak akkor kaptak mikor kezdettol ravoltak szoktatva a valtozatos dietara aminek a mag fajtak csak 30%ekat tettek ki. Szotyit kulon kapnak hetente 2x mint innyenc falatot mivel a szotyinak a taperteke a madarnal kb. annyit er mint a krumpli csipsz (potato chips) az embereknel. :)

Maximalisan egyet ertek Gyula hozzaszolasahoz, a madarnak a legjobb ha a szulok nevelik, a fiatal madar ugyanugy fog kotodni az uj gazdajahoz csak kicsit tobb ido es turelem kell majd hozza. A szulok altal nevelt nagy madar fiokak sokkal stabilabb erzelmi allapotuak mint a kezzel neveltek.

Csilla


2008.01.21 22:57 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Amazon inteligencia (Csilla)
Csak nem az a Bence aki New Zealandban lakott egy ideig? :)


2008.01.21 22:56 neveles (Csilla)
Hello Zsolt,

En nem ertek veled a "nem elkenyeztetes" modszerre es nem hivnam a szoktatas/nevelest kenyeztetesnek csak azert mert nem eroszakkal erunk el valamit a madarnal. Egy papagaj nem egy vad szajko, nem solyom vagy mas ragadozo madar. Soha nem beklyoznak meg egy papagajt mikor szabadban roptetnem, nem utogetnem/koppintgatnam a csoret mar csak azert sem mert bizonyitottan el lehet erni celokat a papagaj nevelesben ezek a modszerek nelkul is. Szamtalan pelda akad erre kozonseges hobbistaknal. A papagaj intelegenciaja, ERZELMI intelegenciaja komplex, a fiatal kori neveles egy eleten keresztul ki fog hatni a papagajnal. Itt van egy variacio pld. nem biztos hogy ez az ok de elgondolkoztato. Van negy jakom, es egy fel jako szeruseg :))) a timnehm. Baba jakom az amelyik az ur a hazban vagyis azt csinal amit akar. Es annak ellenere hogy kenyur, pont o az aki most eppen ugy nez mint egy csapzott tollcsomo...illetve majdnem csak hogy pihei vannak mar. A mellen, hatan, nyakan lecsipte a tollait. A kalit nem turi, ha bezarom idegesen elkezdi ragcsalni, tepni a karmait. Ez a madar kb. 3 honaposan jott hozzam egy hatalmas allatkereskedesbol. Irtam nekik mert megakartam tudni a madar historiajat, honnan jott. Vancouverbol repulon (4500 km.) szalitottak 3 hetesen egy allatkereskedesbe ahol 2 hetig volt ahonnan atlett szallitva egy masik nagy kereskedesbe. Szegeny..3 hely valtoztatas par het alatt. Mikor meglattam beleszerettem, nagyon sajnaltam ahogy a szerencsetlen a nagy kali aljat kaparta a sarokban, allando fenyvilagban..reggel, este, egyedul, keves foglalkozassal. El is hoztam volna de mivel a kereskedes nem egyezett bele hogy eloszor az allatorovoshoz vigyem es csak utana veszem meg igy nem vettem meg. 1 honapra ra megint arra jartam, gondoltam ha meg mindig ott van megveszem, epp eleget szenvedett. Ott volt..elhoztam. Minden megkapott azutan de ugye alapvetoen a streszt nem tudja jol feldolgozni es ez valoszinuleg elete elso honapjai traumainak koszonheto. (a tobbi jakom mind kezzel nevelt, kedvenc 15, 13, 6 es 3 evesek es kiegyensulyozottnak tunnek :) )

Mintahogy az embereknel is, allitolag a gyerek elso 2 eve a legfontosabb az erzelmi intellegencia kifejlodesben..pld. impulzus, szeretet adas, kapas, stresz elviseles, stb. Tehat szerintem egy papagaj bebinel..ami hamar el lett rangatva a szuloktol es szamara teljesen idegen kornyezetben..az osztonei ellen van nevelve, a minimalist amit tudunk nekik nyujtani az hogy nem stresszeljuk feleslegesen. Igy is eleg streszt okoz neki a kornyezet valtozas, az emberek kenyere kedvere valo veleszembeni banas mod, stb. Igy szerintem a minimalis az hogy nem valasszuk le eroszakkal a fiokat a tapszerrol, hatarozza el o mikor van neki elege a kezzel etetesbol, nem koppintgatjuk a csoret, nem ordibalunk vagy razzuk meg, nem eheztetjuk, stb. A legeslegjobb eredmenyeket allatoknal csakis szeretettel, turelemmel es pozitiv visszajelzesekkel ertek el, soha nem voltak fenyitve, kenyszeritve, eroltetve. Ott van peldanak a Las Vegasi Seigfreid and Loyd tigrisei, volt egy dokumentum a del afrikai oroszlan/tigris menhelyrol ahol ugyanigy bantak az allatokkal es a gondozojukat mint falka tagot fogadtak el a vadmacskak. Ott van Montey Roberts aki lovakat tort be eroszak nelkul, es ott van az a szamtalan nevtelen hobbista aki szeretettel neveli/tartja allatait sok sikerrel. Erzemileg komplex papagajokat de ugyanugy mas allatokat nem kell utni, kinozni, erszakoskodni, eheztetni, sokkal hatasosabb ki ismerni oket, elnyerni a bizalmukat. Fantasztikus hogy milyen eredmenyt lehet veluk elerni ha vesszuk a faradsagot ahoz hogy ki ismerjuk egyeniseguket, fajtajukat es arra torekszunk hogy a madar/allat bizalmat szeretetet elnyerjuk. Vagyunk olyan inteligensek hogy manapsag mar kitudjunk figuralni hatasos es pozitiv modszereket az allat/madar neveleseben.

Az en madaraim szotyit mar csak akkor kaptak mikor kezdettol ravoltak szoktatva a valtozatos dietara aminek a mag fajtak csak 30%ekat tettek ki. Szotyit kulon kapnak hetente 2x mint innyenc falatot mivel a szotyinak a taperteke a madarnal kb. annyit er mint a krumpli csipsz (potato chips) az embereknel. :)

Maximalisan egyet ertek Gyula hozzaszolasahoz, a madarnak a legjobb ha a szulok nevelik, a fiatal madar ugyanugy fog kotodni az uj gazdajahoz csak kicsit tobb ido es turelem kell majd hozza. A szulok altal nevelt nagy madar fiokak sokkal stabilabb erzelmi allapotuak mint a kezzel neveltek.

Csilla


2008.01.21 22:07 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Amazon inteligencia (Zsolt)
Szia Karel!

Sajnos nem ismerem, csak megfogott az a régi cikk és megjegyeztem a nevét. Annál is inkább megjegyeztem mert a jövő hobbi madarainak tartom a szarkát és a szajkót is....hiszen ők csipázzák legjobban a kontinentális éghajlatot és az inteligenciájuk is lenyűgöző.
Ezek szerint Ti ismeritek egymást, talán láttad a szajkóit is?

Üdv: Zsolt


2008.01.21 21:29 Válasz: Válasz: Válasz: Amazon inteligencia (Karel)
Szia Zsolt!
Bencét ismered?
Ismerjük egymást?


2008.01.21 20:47 Válasz: Válasz: Amazon inteligencia (Zsolt)
Sziasztok,

Bár én nem tartottam soha nagypapagájt (ps: nem én keresek gvajakil-t ) - de egy öreg erdésztől kapott vadon fogott szajkóval már volt dolgom, "vagy elviszem vagy kilövik alapon". Napokig megállás nélkül üvöltött. Egy csomó napos egeret elé tettem villámgyorsan felzabálta.
Valami furcsát látott rögtön ordított! Hihetetlen idegesítő volt, a hangja bűntett volt az emberiség ellen..., ekkor kértem tanácsot az erdészektől, ők rögtön solymászokhoz irányítottak.
A solymászok teljesen más rálátással kezelik a madarakat, nem emberivé akarják formálni, szokatlanul bátran bánnak velük, amit egy laikus papagájbarát csak sajnálkozva nézhet.
Ők tanácsolták, hogy ne adjak neki enni két napig csak vizet utána kizárólag a kezemből napos egeret....ha a kezemből nem veszi el ne adjak neki aznap (az mondták hogy az éhség ösztöne mindent legyőz). Szokásos rikácsolásra értem haza, kivettem a kajástálat a vizet bennhagytam. Első nap ordítás második nap ordítás, itt már nagyon sajnáltam, de a lendületből mit sem vesztett. A nagy röpdébe betettem a kezem rám sem bagózott egészen a harmadik nap délutánig a kezem fölött megkapaszkodott a dróton és elvette az egeret. Az erdészek reakciója: "bánj még vele mostohán" ne kényeztesd.... egészen odáig jutottunk, hogy a kutyakaját a szoros öklömből kibányázta. Nagyon szépen lehetett nevelni!!! Ahogy elköltöztem, a Budai hegyekben elengedtem. Karellel egyetértek
, nem szabad elkényeztetni a madarat- ha első nap válogat- szigorúbban kezelve, később nem fog!!!
És Gyulával is nem feltétlen szükséges kézzel nevelt madár a bizalom elnyeréséhez, kell a madárszülő az élet törvényeinek megtanulásához...

Szajkóval korábbi emlékeim szerint a díszmadármagazin is foglalkozott: Subsics Bence kiváló madarász nevelte őket kézzel... tehát akit érdekel a téma fellapozhatja.

Csilla hasznos tanácsainak az összefoglalása: a www.birdtricks.com on videókkal kiegészítve olvasható, nagyon hasznos lenne ha minél több cikket tennénk fel magyarul... max. a fordításban segíthetek, mivel kézzel nevelt madaram nekem soha nem lesz.

Üdv: Zsolt



Mit lehet olyankor csinálni ha tele van már a magok főleg a szotyi héjával az etető? Ilyenkor már az enyém szerintem azért sem eszi meg a maradék ép magot mert tele van " szeméttel". Én kiszoktam porszívóval szippantani de ha van más bevált módszere vkinek az is érdekel. Ezt csak az egyik madaram csinálja , a többi kisepri ill. mellészórja.
Ugrás a tetejére