Válaszoltam, csak fura megint nem akar megjelenni... Mindenesetre, ha ez a bejegyzésem is eltűnne:
"Szép hosszú és érdemleges bejegyzés! Először is köszönöm a többszöri feedbacket, pozitívat, negatívat egyaránt, hiszen minden vélemény számít!
A tapasztalatlanság, illetve tapasztaltság megint egy relatív dolog! Te azt mondod tapasztalatlan vagyok, mert eddigi életemben tartottam kb. 10 évig hullámospapagájokat, 6 éve nimfapapagájokat, 3 évig rozellapapagájokat, 5 évig zebrapintyeket és szintén 5 évig kacagógerléket, emellett most 3-4 hónapja befogadtam egy kis sanyit, tehát röviden nem tartottam a 20 éves korommal 50-féle fajt és nincs 20-30 volierem! Én azt mondom, hogy nem vagyok tapasztalatlan papagájtartás terén, mert a madarak tartása nálam nem annyi, hogy adok nekik kaját-vizet, heti egyszer kitakarítom, és tenyésztem őket (noha egy ízben a hullámosoknak sikerült összehozniuk egy fészekaljat tele gyönyörű inó fiókákkak!), hanem kapcsolatot létesítek velük, több órán át figyelem, elemzem roppant érdekes szociális viselkedésüket mikor lebetegednek a nap 24 órájában mellettük vagyok, gyógyszerezem őket, etetem őket, és valósan befogadtak engem közéjük! Egy időben volt az, mikor a mennyiséget tartottam klassznak, tartottam minden fenn említett fajt egyszerre, azóta csakis a minőségi papagájtartás híve vagyok, mert rájöttem, hogy ez a madaraknak sem jó, és nekem sem! Akik tudnak több, mint 10-féle fajt tartani úgy, hogy tényleg minden egyed topegészségnek örvendjen és pszichéesen kiegyensúlyozott legyen, ne legyen labilis, annál le a kalappal! Én erre ennyi idősen saját anyagiak nélkül nem tudom, én felismertem a saját határaimat! Én inkább kevesebbet tartok, de azokat rendesen és tényleg úgy, hogy nekik mindent meg tudok adni, mindenféle szűkölködés nélkül! Sokkal jobban átlátom a dolgokat, és a madarak tényleg topegészségnek örvendenek, a nimfák a nap 12-13 órájában kinn lehetnek a szobában, a kis sanyi pedig a nap 24 órájában kinn van - előző gazdájának köszönhetően.... :(
Azért meg én személyesen hadd kérjek bocsánatot azért, mert "csak" ilyen és ennyi egyedeket tartok, de tudom egyetemre én sem vihetem őket, idős szüleimre meg nem akarok ennyi problémát bízni, mert ezek a madarak tényleg a 100%-ot kapják tőlem, és nekik bőven elég már azt nyújtani nekik, mikor nem leszek otthon! Hidd el, én is szívesen tartanék más fajokat is, de belátom, hogy nem tehetem, mert 1. anyagilag nem állok úgy, hogy komoly fajokat tartsak 2. mint már említett egyetem miatt fel Pestre albérletbe nem vihetek ilyen madarakat, mert tényleges igényeiket ott nem tudnám kielégíteni - tiszta levegő, hatalmas terek, zöld környezet és megfelelő páratartalom. 3. ide haza több fajt, madarat nem szándékozom már hozni/nem hozhatok, mert a családi körülmények nem engedik meg nekem - röviden: a családban senki sem pártolja a hobbimat! 4. Ez nem az a környék, ahova én a jövőmet elképzeltem, és ahol rendesen komolyabb fajokat lehessen tartani!
Talán ennyi indok elég lesz, hogy értsed, miért tartok most "csak" ennyi madarat... Logikusan nekem is komoly terveim vannak a papagájokkal kapcsolatban, és nem csak hobbi szinten! De sajnos most ezt nem tehetem meg! És korábban sem, hiszen tizenévesnek nem való olyan komoly fajok, mint amazonok, jákópapagájok vagy kakaduk, melyek roppant érzékeny, intelligens fajok, és rohadt nagy igényeik vannak! Inkább szeretném őket akkor tartani, mikor már biztos anyagi háttérrel rendelkezem!
"Ha csak egy valaki meggondolta magát és nem kézzel nevelt madarat vett egyedül, bohócmadárként történő tartásra, hanem mondjuk vett helyette kettő vagy több egyedet és azokat megfelelő méretű volierben megfelelő körülmények közt tartja, nem pedig a lakás közepére vagy éppen a sarokba beállított 1x0,5x1 m-es kalitkában napi 1 órára kiengedve tart egy darab szerencsétlen jákót vagy arát vagy éppen amazont vagy nemest, akkor annak az oldalnak a létrehozásával már elérte a célját"
Itt megnyugtathatlak - a célom már többszörösen is elértem, és ennek nagyon boldog vagyok! Nekem az már nagy boldogság, ha egy nimfát nem tartanak egyedül egy 40X20X40 cm-s ketrecben!
"Viszont nem értem hogy miért nem lehet leírni hogy azt az elméleti tudást mások adták át neki nem pedig saját megfigyeléseiből és a madarak tartása során felmerült problémák sikeres megoldásából eredő ismeretek azok amiket megoszt a honlapjára látogatókkal."
Ehm... itt nem értem a problémádat! Írtam ide a fórumban is több alkalommal, és a honlapomon is fel lett tüntetve több alkalommal, hogy amiket a honlapon olvasni saját tapasztalat ÉS(!) több órás mély beszélgetés különböző tenyésztőkkel, papagájtartókkal, menhelyekkel, koordinátorokkal stb. Valamelyik előző bejegyzésemben részleteztem is! A tartással kapcsolatban mind saját tapasztalat, hiszen jómagam is így tartom a madarakat, és logikusan gondolkozva leírom, hogy mi nem oké. A papagájok általános tartásában viszont jártas vagyok, hiszen 15 éve tartok papagájokat, akiket én is rendezek el nap, mint nap! Én így nőttem fel... és most jöjjön megint valaki, aki azt meri állítani, hogy hazudok, mert 4-5 évesen nem tarthattam papagájokat! A fajismertetésnél/leírásnál pedig logikusan több tenyésztővel tartóval stb. konzultáltam, hiszen mint ahogy írtad a vöröshomlokú tobozpapagájt is, nem úgy álmodtam meg, hogy na akkor mit írok...
Amire gondoltál a képügyben, az a Jandaya aratinga volt, ami a nappapagájhoz került! Azt ahogyan észrevehetted volna, már régen ki lett javítva, így nem csak a Te kommented törlődött ott, hanem maga a kép is! És ha kicsit kutakodtál volna, a legtöbb helyen törölve lettek a kommentek, mivel azt a funkciót még akkor hagytam benn, mikor nem volt az oldalnak honlapja. Most van, így ez a funkció már nem szükséges! Sajnálom, hogy megsértettelek azzal, hogy kitöröltem a képet és a kommentedet is, elhiheted, nem volt szándékomban!
A barátpapagáj természetesen nem az egyetlen faj, mely magának épít fészket, de úgy vélem az egyetlen olyan faj, mely fogságban közismert és magának épít fészket!
Rendben, enyhe túlzás volt a részemről ezt a trágár szót alkalmazni a mondatomban a szakkönyvekkel kapcsolatban, de ahogyan Te is leírtad, nagyon gyenge a felhozatal! Én személyesen nem ismerek egy olyan könyet sem, ami Magyarországon is megjelent volna, és tényleg a helyes papagájtartást hűen tükrözte volna. Nyílván minden könyvben vannak hibák, de sajnos Magyarországon elsősorban régi könyvek terjedtek el, ahol a papagájtartást nagyon rosszul "magyarázzák". Nyílván vannak könyvek, melyekben vannak jó dolgok is, ilyen mint a Díszmadárkalaúzban is van egy-két jó dolog, vagy az általad említett Romhányi Papagájkedvelők kézikönyvében. Az a könyv volt a nagy álmom, még emlékszem, mikor testvérem megjelenési évének karácsonyára ígérte, de nem tudta beszerezni, és mennyire szomorú voltam. A könyvet csak 2007-ban sikerült beszereznem... Hát ok, azóta más álomkönyveim vannak.... Egyetlen könyv van, mely tényleg ott van a helyén, igaz tényleg komoly témákkal foglalkozik, és 16 000 forintomba került, de nagyon megérte! Igaz azt a könyvet Németországban szereztem be, és nagyon sajnálom, hogy Magyarországon nem fordították még le, mert tényleg minden papagájtulajdonosnak ajánlanám.
Ami a kézzelnevelést illeti, örülök, hogy zömében egy véleményen vagyunk! Nem maga a kézzelnevelés a rossz, hiszen eredetileg szükségből alakult ki, csak amit a tenyésztők zöme most belőle csinált a rossz! Szabályosan iparággá nőtte ki magát, és mint már említett, komoly problémák lesznek. És ennek tényleg zömében a szocializálás a lényege. Vegyük példának a neves Loro Parque-t, ahol minden fiókát kézzel nevelnek fel! Náluk az egyetlen különbség, hogy a fiókák utána egy hatalmas vegyes volierbe kerülnek, ahol megtanulják a madárlét lényegeit, majd szelektálódnak, és a tökéletes példányok további tenyésztésre kerülnek! A madarak, annak ellenére, hogy kézzelneveltek, mégsem pszichésen zavarodottak, hiszen ott nem az a lényeg, hogy a madár szelíd, emberre központosult legye, hanem a fajfenntartás!
Remélem mindenre reagáltam, kicsit hosszú lett.... "
|