Készítette:Litter Zsolt
Dátum:2008.08.24, Vasárnap 20:42
Címszó:Kupeckodás
Kategória:Tenyésztés
A téma összes bejegyzése




(Összesen 29 bejegyzés)


2008.09.03 09:45 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Kupeckodás (Gina)
Kedves, Gina!
Egyet értek a véleményeddel. Annyit még hozzátennék, hogy a kezdő madarászok, madártartók sokszor a nem megfelelő körülményeket biztosító tenyésztőknél látottak alapján alakítják ki kedvencük (kedvenceik) lakhelyét. Azért ahogy látom az elmúlt húsz évben rengeteget fejlődtek nálunk a madarak elhelyezési körülményei. Mindig a legjobb példát kell követni, ha csak kis helyet tudunk biztosítani a madarainknak, akkor kistestű, kis mozgásigényű madarakat kell tartani.
Jó madarászást mindenkinek!


Kedves Lajos !Én ezért írtam azt,hogy nagyobb tudatossággal,tájékozódással és a kapacitásunknak megfelelően kellene madarat tenyészteni !Mert az ágyukat mi vetjük,de nekik kell benne aludni !Én is szivesen tartanék még Amazont;aztán egy Jákó is jól jönne és néhány Feketesapis!El is tudnám Őket helyezni,de mivel én nem tenyésztési céllal tartok madarat,nekem arra kell figyelnem,hogy mint gazdi,ki tudjam elégíteni a madaraim szeretetigényét,ami ennyi madárnál már bajos lenne!Egy tenyésztőnek más igényeket kell kielégítenie,de ugyanúgy a már meglévő állomány érdekeit figyelembevéve;reálisan kellene eldöntenie,hogy miből-mennyit és mekkora helyen tartson !


2008.09.03 09:13 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Kupeckodás (Bartucz Lajos)
Kedves, Gina!
Egyet értek a véleményeddel. Annyit még hozzátennék, hogy a kezdő madarászok, madártartók sokszor a nem megfelelő körülményeket biztosító tenyésztőknél látottak alapján alakítják ki kedvencük (kedvenceik) lakhelyét. Azért ahogy látom az elmúlt húsz évben rengeteget fejlődtek nálunk a madarak elhelyezési körülményei. Mindig a legjobb példát kell követni, ha csak kis helyet tudunk biztosítani a madarainknak, akkor kistestű, kis mozgásigényű madarakat kell tartani.
Jó madarászást mindenkinek!


2008.09.02 11:08 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Kupeckodás (Gina)
Tudom, hogy elég "veszélyes" dolog a világhálón véleményt alkotni, de úgy érzem ehhez a táméhoz érdemes hozzászólni. Kezdem az elején! Vannak kezdő madártartók akik még nincsenek anyagilag felkészülve az "áhított" madárra, de azért szeretnének egy tollas társat. Embere válogatja, van akinek egy társra, kedvencre, egyéniségre van szüksége, van aki nem elégszik meg ennyivel és olyan madarakat szeretne, amik költenek nála, hogy nyomon tudja követni a szaporodás menetét. Ezek a madarászok kisebb lépésekkel, de a madártartásra felkészültebben jutnak el az értékesebb,érdekesebb,ritkább, madarakig. Minden új madár új helyet igényel. És ha minden lehetőség beépítve, muszály régebben megvásárolt akár költő pár madártól is megválni. Én is kisebb madarakkal kezdtem, ahogy azok költöttek, fiókákat neveltek, úgy tudtam megvenni az értékesebb madarakat. /Hozzáfűzném a madarak értékét természetesen nem csak pénzben lehet mérni, ezt embere-kedvence válogatja!/ Ma is ott tartok, hogy amilyen madarakat még szeretnék annak csak töredékét tudom itthon tartani a helyhiány miatt. Minden évben próbálok valami újat behozni, de ez csak "áldozatok" árán sikerül, akkor valaminek mennie kell. Visszatérve a gondolathoz nem csak az anyagi, hanem a madárismeret is hiányozhat eleinte. Ahogy az ember elkezd madarászni egyre több fajt ismer meg. Ezen ismeret nélkül nem tudhatja milyen madárra van szüksége. Csak gondoljunk a nem kis anyagi ráfordítással, de kevesebb tapasztalattal megvásárolt nagytestű papagájokra, akik az emberi tudatlanság, nemtörődömség miatt depresszióba jutottak. /azt a filmet ami erről is szól minden kezdő madarásszal megnézetném!/ Tehát a "mit szeretnénk tartani?" sokszor csak próbálkozások után derül ki. Ha valaki megvásárol egy kézszelíd... aratingát panelba és később lecseréli egy pár... katalinra, az azt jelenti, hogy a tapasztalatai alapján egy lényegesebben szomszédbarátibb madarat választott. Tehát mindenképpen benne van a pakliban, hogy mindenféle "kupeckodás" nélkül is a madarak már kifejlett korukban is gazdát cseréljenek.
Ezen bevezető után rátérnék a "kupecokra". Van olyan madarász aki, ha kell neki egy pár madár, megvesz 5-6 darabot és a felesleget eladja. Ezáltal olcsóbban meg tudja venni a számára szükséges madarakat és a többiből esetleg ki tudja árulni az utiköltséget.Van aki megveszi a tenyésztőktől az egészséges szép fiókákat, amiket a tenyésztő nem tud elhelyezni és az árukon takarmányt, új madarakat venne. Ezeket fiókaszezonban olcsóbban meg lehet venni, később drágábban el lehet adni. Természetesen minden tenyésztő megtarthatja az olcsóbb szezonban kelt madarait, hogy reálisabb áron adjon túl rajtuk, de a hely nagy úr. Vannak olyan madarak amik csak külföldön megvásárolhatók, de egy madárért, vagy csak kényelemből is, nem megy ki az ember. Ezekhez a madarakhoz a "kupecok" segítenek hozzájutni. És sajnos vannak olyan kupecok is akik a silány, hibás, nem teljes értékű madarakat vásárolják meg, kis ráfordítással és teljes értékű madárként adják el. Szerintem nem lehet egyértelműen pálcát törni minden viszonteladó /"kupec"/ felett, de sajnos vannak akik a hitványság alsó határát súrolják. Ezt a hozzászólást, az egy kedvenc madarat tartók, lehet, hogy nem igazán értik, de a tenyésztéshez, továbblépéshez van mikor szükség van a közvetítőkre, akik beszerzik a nem mindig elérhető madarakat is. Ha új madarat szeretnék (több év után eljutottam odáig), csak olyan helyről veszek ahol ismerem a madarak tartási körülményeit, börzén is ismerőstől vásárolok, de ehhez kell bizonyos idő, míg az ember megismeri a többi madarászt. Sokan esküsznek a pl. német madarakra, szerintem ott is rá lehet faragni. Több olyan hazai madarász van aki nem hirdet, sokak által nem ismert, de megbízható szép, egészséges madarai vannak. "A madarászat a bátrak sportja!" Ezt egy elismert tenyésztőtől tanultam. Mindenki maga dönti el kitől mit vesz, vettem már madarat látatlanba, a tenyésztő elmondása alapján is, de van akitől semmilyen körülmények között nem vásárolnék. Még egy gondolat az anyagi háttérről: Sokan vagyunk akik több érdekes, ritka madarat szeretnénk tartani, de nincs rá "lóvé". Az ember nem veheti el a családtól, hát megpróbálja a tenyésztett madarakból kiárulni. A takarmány sem olcsó, főleg ha több madara van az embernek. Ezt csak azért írtam le, mert van aki nem tudja egyből megvenni a "tutit", hogy aztán élete végéig szerethesse, hanem fel kell építenie az állományát. Erről a témáról egy egész könyvet meg lehetne tölteni, de "szűkszavúan" most ennyi jutott eszembe.
Üdvözlettel: Bartucz Lajos díszmadártenyésztő


Kedves Lajos !Tényleg nem akarom tovább élezni a témát , de annyit azért hozzáfűznék az általad írottakhoz(nem ellened szólok),hogy egyesek "kis lépései"sajnos túl sok madárnak okoznak szenvedést,megkísérlem kijelenteni , hogy esetleg felesleges elhalálozást;a szörnyű tartási körülményekről már nem is beszélve !Mert persze a madarakra miért is vonatkozna a régi jó közmondás;miszerint "Addig nyújtózkodj , amíg a takaród ér!" , vagy mondjuk "Lassan járj,tovább érsz !"Nos,az biztos , hogy a hely nagy úr,de azért az embertelen bánásmód , a normális körülmények biztosításának hiánya,mind takarmányozás,mind tisztántartás szempontjából már nem elhelyezési problémákra utal , hanem felelőtlenségre tudatlanságra és lustaságra !Jó lenne ,ha nem csak azt kellene megértenie néhány emberkének hogy érző,élőlényekről van szó,hanem hogy valami tudatosságot és jártasságot is szerezni kellene , mielőtt bezsúfol ötven madarat hat négyzetméternyi helyre és piszokban,szarban tartja őket azért,hogy szert tehessen a szaporodási folyamat megtekintésének minden örömére !


2008.08.30 14:23 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Kupeckodás (Don)
Kenyeret ki vesz a pékségből, lisztet a gazdától, üdítőt a gyárból? A közvetítő kereskedelemnek is megvan a hozzáadott értéke, hiszen összehozza a keresletet a kínálattal. A tisztesség viszont univerzális erkölcsi igény, mind a tenyésztőtől, mind a közvetítőtől, mind a vásárlótól elvárjuk.

Donát


2008.08.27 18:01 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Kupeckodás (Bartucz Lajos)
Tudom, hogy elég "veszélyes" dolog a világhálón véleményt alkotni, de úgy érzem ehhez a táméhoz érdemes hozzászólni. Kezdem az elején! Vannak kezdő madártartók akik még nincsenek anyagilag felkészülve az "áhított" madárra, de azért szeretnének egy tollas társat. Embere válogatja, van akinek egy társra, kedvencre, egyéniségre van szüksége, van aki nem elégszik meg ennyivel és olyan madarakat szeretne, amik költenek nála, hogy nyomon tudja követni a szaporodás menetét. Ezek a madarászok kisebb lépésekkel, de a madártartásra felkészültebben jutnak el az értékesebb,érdekesebb,ritkább, madarakig. Minden új madár új helyet igényel. És ha minden lehetőség beépítve, muszály régebben megvásárolt akár költő pár madártól is megválni. Én is kisebb madarakkal kezdtem, ahogy azok költöttek, fiókákat neveltek, úgy tudtam megvenni az értékesebb madarakat. /Hozzáfűzném a madarak értékét természetesen nem csak pénzben lehet mérni, ezt embere-kedvence válogatja!/ Ma is ott tartok, hogy amilyen madarakat még szeretnék annak csak töredékét tudom itthon tartani a helyhiány miatt. Minden évben próbálok valami újat behozni, de ez csak "áldozatok" árán sikerül, akkor valaminek mennie kell. Visszatérve a gondolathoz nem csak az anyagi, hanem a madárismeret is hiányozhat eleinte. Ahogy az ember elkezd madarászni egyre több fajt ismer meg. Ezen ismeret nélkül nem tudhatja milyen madárra van szüksége. Csak gondoljunk a nem kis anyagi ráfordítással, de kevesebb tapasztalattal megvásárolt nagytestű papagájokra, akik az emberi tudatlanság, nemtörődömség miatt depresszióba jutottak. /azt a filmet ami erről is szól minden kezdő madarásszal megnézetném!/ Tehát a "mit szeretnénk tartani?" sokszor csak próbálkozások után derül ki. Ha valaki megvásárol egy kézszelíd... aratingát panelba és később lecseréli egy pár... katalinra, az azt jelenti, hogy a tapasztalatai alapján egy lényegesebben szomszédbarátibb madarat választott. Tehát mindenképpen benne van a pakliban, hogy mindenféle "kupeckodás" nélkül is a madarak már kifejlett korukban is gazdát cseréljenek.
Ezen bevezető után rátérnék a "kupecokra". Van olyan madarász aki, ha kell neki egy pár madár, megvesz 5-6 darabot és a felesleget eladja. Ezáltal olcsóbban meg tudja venni a számára szükséges madarakat és a többiből esetleg ki tudja árulni az utiköltséget.Van aki megveszi a tenyésztőktől az egészséges szép fiókákat, amiket a tenyésztő nem tud elhelyezni és az árukon takarmányt, új madarakat venne. Ezeket fiókaszezonban olcsóbban meg lehet venni, később drágábban el lehet adni. Természetesen minden tenyésztő megtarthatja az olcsóbb szezonban kelt madarait, hogy reálisabb áron adjon túl rajtuk, de a hely nagy úr. Vannak olyan madarak amik csak külföldön megvásárolhatók, de egy madárért, vagy csak kényelemből is, nem megy ki az ember. Ezekhez a madarakhoz a "kupecok" segítenek hozzájutni. És sajnos vannak olyan kupecok is akik a silány, hibás, nem teljes értékű madarakat vásárolják meg, kis ráfordítással és teljes értékű madárként adják el. Szerintem nem lehet egyértelműen pálcát törni minden viszonteladó /"kupec"/ felett, de sajnos vannak akik a hitványság alsó határát súrolják. Ezt a hozzászólást, az egy kedvenc madarat tartók, lehet, hogy nem igazán értik, de a tenyésztéshez, továbblépéshez van mikor szükség van a közvetítőkre, akik beszerzik a nem mindig elérhető madarakat is. Ha új madarat szeretnék (több év után eljutottam odáig), csak olyan helyről veszek ahol ismerem a madarak tartási körülményeit, börzén is ismerőstől vásárolok, de ehhez kell bizonyos idő, míg az ember megismeri a többi madarászt. Sokan esküsznek a pl. német madarakra, szerintem ott is rá lehet faragni. Több olyan hazai madarász van aki nem hirdet, sokak által nem ismert, de megbízható szép, egészséges madarai vannak. "A madarászat a bátrak sportja!" Ezt egy elismert tenyésztőtől tanultam. Mindenki maga dönti el kitől mit vesz, vettem már madarat látatlanba, a tenyésztő elmondása alapján is, de van akitől semmilyen körülmények között nem vásárolnék. Még egy gondolat az anyagi háttérről: Sokan vagyunk akik több érdekes, ritka madarat szeretnénk tartani, de nincs rá "lóvé". Az ember nem veheti el a családtól, hát megpróbálja a tenyésztett madarakból kiárulni. A takarmány sem olcsó, főleg ha több madara van az embernek. Ezt csak azért írtam le, mert van aki nem tudja egyből megvenni a "tutit", hogy aztán élete végéig szerethesse, hanem fel kell építenie az állományát. Erről a témáról egy egész könyvet meg lehetne tölteni, de "szűkszavúan" most ennyi jutott eszembe.
Üdvözlettel: Bartucz Lajos díszmadártenyésztő


2008.08.27 08:53 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Kupeckodás (Karel)

Hi!

Egyet nem értek....
Miért az apróhirdetés rovatba írnak az emberek vélemnyt amit a fórumba kellene?
Esetleg nem biztosak a véleményükben és mert az apróhirdetés pár nap múlva már nem lesz látható?

Különben meg azoknak akik nem értik hogy miért piszkáljuk "Szegény balázst" mégegyszer felhívnám a figyelmét hogy nem őt kezdte el piszkálni aki felvetette ezt a témát, hanem - bár egyszer már leírtam - teljesen név nélkül az egyes, kupeckodást űző személyekre általánosítva adtunk hangot a véleményünknek. Onnantól kezdve hogy ő ezt magára vette és letámadta azokat az embereket akik itt nemtetszésüknek adtak hangot a tevékenységgel kapcsolatban persze hogy ellene fordultunk többen is. Ráadásul ehhez is ő szolgáltatta az alapot, mivel az állításai és a nála készült fényképek amiken látszódik ez-az nem igazán voltak összhangban. Azon kívül senki ne mondja hogy nem kupec, csak túlzásba viszi a hirdetéseket, hisz egyik nap azt hirdeti eladásra amit 5 nappal korábbi hirdetésében még keresett. Valóban lehet hirdetni korlátlan mennyiségben sok helyen, de itt a hangsúly nem is a hirdetések számán volt hanem azon hogy a - kis túlzással - 3 napja keresett, tegnap megvett madarat ma már hirdeti is és igyekszik minél előbb túladni rajta. Ami persze nem baj. Nem baj neki és úgy látszik nem baj még sok más embernek, mert őket nem érdekli, ők csak az árut látják szerencsétlen állatban. De van olyan akinek ez nem tetszik, és nem azért nem tetszik mert irigyek, hanem azért nem tetszik mert ők belegondolnak az állat helyzetébe és nem az árut látják benne hanem az ÉLŐLÉNYT.

Csak azt nem tudom hogy mi az Ábrahám faszáért írogatok még mindig és miért próbálom győzködni, jobb belátásra bírni a sok "üzletembert".
Egyre inkább el vagyok képedve. (meg keseredve) Vagyunk itt 3-an 4-en akiknek a madár a fontos, a többiek meg kupeckodnak, szegény filotásoznak, csaló wittnereznek, jákót csempésznek/csempésztetnek szerbektől, csempésszel üzletelnek stb. Az egyik szidja a wittnert mert hogy átvágta, mert nem csempészett neki jákót ahogy ígérte, csak azt nem veszi észre hogy ő maga - mivel csempészett madarakkal bizniszelt - kupeckodott - volna ugyan akkora patkány - ó bocs, a patkány gerinces állat - mint az emlegetett wittner. Igaz jocó?
Ez még mind nem elég, egy másik oldalon meg újra belefutok egy újabb istenkomplexusban szenvedő betegbe aki a "teremtési hajlamát" madarakon gyakorolja oszt "kíváncsi lettem" alapon hibrid törpéket (Agapornis-okat) gyárt.

Emberek hol éltek? Ez nektek hobbi? Ez a Magyar Madarászat? Van pár ember aki tényleg a madarászatért és a madarakért madarászik nem a pénzért és üzletért, közülük némelyik hangot is ad nemtetszésének, úgymond próbálja takarítani a disznóólat, erre mindig jön egy újabb makkmarci aki a már kitrágyázott részre guggol oda letolt nadrággal. (Remélem Tamás ezt a mondatot nem védetted le...)
Miért nem lehet ezt az amúgy szép tevékenységet magáért az örömért, a siker ízéért - mikor egy madár szaporodik - folytatni, és miért nem lehet magára a madarászatra és a madaraknak a tanulmányozására több figyelmet fordítani, miért kell a hobbit a külső szemlélő és más országbeli madarászok előtt lejáratni?
MIért, miért, miért?

.


2008.08.27 06:36 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Kupeckodás (Gina)
Kedves Józsi !Bocsáss meg a tévedésért , úgy tűnik pályát tévesztettem , de amit leírtam a vendégkönyvedbe,azt úgy is gondolom !Mégegyszer bocsi !


2008.08.27 06:31 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Kupeckodás (Gina)
Igazad van ,hogy nem viszed őket börzékre !Nekem is van egy már majdnem másfél éves Kék-sárga Arám.Most kb.89cm hosszú ,és a szülei még vadon befogottak,úgyhogy nagyon erős madár.Tizenegyhetes kora óta rendesen repül ;ez ellen a szakszerű félszárnytoillkurtítás sem változtatott semmit , mert ugyanúgy repdesett tovább mint előtte.Jó az immun rendszere , ennek ellenére még kiállításra sem vinném el , csakhogy dicsekedjek vele,mert felesleges kitenni annak,hogy bármilyen fertőzést összeszedjen.A börzéken szerintem ennek is nagyobb az esélye,hogy beteg madarat visznek oda,ami aztán tovább fertőz !






Kedves Karel !Ezért írtam azt hogy nem vennék börzén soha madarat !Mert akik ilyen körülményeknek teszik ki az állataikat , csakhogy minél hamarabb megszabaduljanak tőlük , ahogy írtad :étlen ,szomjan,összezsúfolva tengődnek egy fél napig , az utaztatásuk alatt sem hiszem hogy kapnának enni és innivalót,vagy mondjuk nagyobb helyet.Szóval sejteni lehet hogy hogyan bánnak a madaraikkal otthon !Mert ha van bennük jóérzés,azt nemcsak otthon alkalmaznák ,hanem minden körülmények között !
.


2008.08.27 06:31 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Kupeckodás (Gina)
Igazad van ,hogy nem viszed őket börzékre !Nekem is van egy már majdnem másfél éves Kék-sárga Arám.Most kb.89cm hosszú ,és a szülei még vadon befogottak,úgyhogy nagyon erős madár.Tizenegyhetes kora óta rendesen repül ;ez ellen a szakszerű félszárnytoillkurtítás sem változtatott semmit , mert ugyanúgy repdesett tovább mint előtte.Jó az immun rendszere , ennek ellenére még kiállításra sem vinném el , csakhogy dicsekedjek vele,mert felesleges kitenni annak,hogy bármilyen fertőzést összeszedjen.A börzéken szerintem ennek is nagyobb az esélye,hogy beteg madarat visznek oda,ami aztán tovább fertőz !






Kedves Karel !Ezért írtam azt hogy nem vennék börzén soha madarat !Mert akik ilyen körülményeknek teszik ki az állataikat , csakhogy minél hamarabb megszabaduljanak tőlük , ahogy írtad :étlen ,szomjan,összezsúfolva tengődnek egy fél napig , az utaztatásuk alatt sem hiszem hogy kapnának enni és innivalót,vagy mondjuk nagyobb helyet.Szóval sejteni lehet hogy hogyan bánnak a madaraikkal otthon !Mert ha van bennük jóérzés,azt nemcsak otthon alkalmaznák ,hanem minden körülmények között !
.


2008.08.26 20:55 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Kupeckodás (Máthé József)
Szia Gina!

Mikor a honlapomat nézted azt hited hogy a Balázsé????Mert a vendégkönyvbe Balázsnak szólítasz....

Üdv.Máthé József
www.papagajaim.hu
Ugrás a tetejére