Szia András,
Színtanból hajdanán hasonló számolásokat kellet elvégezni, hogy milyen gázzal milyen töménységben, milyen hullámhosszok érhetők el....
Az hogy egy fénycső, mondjuk a BirdLamp-nak milyen mértékű az UV emissziója, azaz egységnyi felületen milyen "töménységben" bocsájt ki UV nyalábokat az pontosan be van állítva. Általában a "szűrt" egészséges napfényhez igazítják. Ha ettől eltérne és sokkal töményebben sugározna közeli UV-t akkor arra minden esetben felhívják a figyelmet, pl: Szoláriumokban, fototechnikában, bankjegyek ellenőrzésére használt szerkezetekben stb.
Ezeknél a lámpáknál ez a "UV sűrűség" nem káros, sőt- nagyjából ezekre az értékekre lettünk bekalibrálva az evolúció alatt.
Viszont itt az a lényeg, hogy van egy olyan hullámhossz -képzeljünk el egy repülő gilisztát- ami mondjuk 300 nm hosszú, ez elér az Amazonpapagáj szárnyfedő fluoreszkáló pigmentjéhez. És ha ez a pigment történetesen úgy alakult ki, hogyha egy ilyen hullámhosszúságú "gilisztával" ütközik akkor elkezd fluoreszkálni ( természetesen az egyszerűség miatt írom ez sokkal bonyolultabb) ez tűnik fel a papagájtársának, amelyik ezt látja.
Ha a hímek jól vannak kondicionálva akkor ezek a fluoreszkáló pigmentek erősebben virítanak, ha a hím gyenge akkor csak halványabban....na melyik szimpatikus a tojónak:))??
Tehát, ahogy írtad nagyon fontos az UV töménysége, de ezek a lámpák jól vannak beállítva, ha töményebbek az egészségügyi értéknél az biztosan fel lesz tüntetve...
Ez az Zsolt!!! Köszönöm. Nos nemtudom hogy mit tud a Bird lamp mert nem olvastam még el mivel angolul van, de már régota tervezem egy ionizátor beállitását a madaraknál. Eddig 8ezer volt a legolcsobb amit láttam, de ezek az égők egyben szélespektrumuak is, és ionizátorosok is :D Ez kell nekem, amint tudom beszerzem őket, jó lesz télire az én kis fagyos madaraimnak :) Asszem magamnak is szerzek egyet hogy jobb kedvem legyen és gyorsabban nőjjön...a hajam :P Komolyan köszönöm szépen, ezért érdemes fenntartani a fórumot!!!
|