"vad zöld színt kétféle pigmentből, sárgából és feketéből (kék) állítják elő" Helló, bocsi előre is, de a kék szín interferencia szín, nem pigment okozza, a feketét pedig nem tudom értelmezni így. Bocsi mégegyszer a kotnyeleskedésért.
Szia Zsolt! Ez érdekes infó, köszi! Amúgy a madarak a mi három alapszínünk (festékek esetében bíborvörös, kék, sárga, fény esetében narancsvörös, zöld, liláskék) helyett a madarak 4 alapszínből állítják össze a spektrumot, azaz a mi szivárványunk 6 színe helyett kb. 15 színt látnak, olyan elképesztő kavalkádban, melyről nekünk fogalmunk sem lehet, mint ahogy a színvak sem tudja elképzelni, hogy a normál szeműek mit látnak. Akinek van tapasztalata régi színestévével, hogy milyen a kép, mikor az egyik alapszín kimegy, az el tudja képzelni, hogy milyen fakó a mi világunk a madarak színvilágához képest. Emellett a szemük felbontóképessége kb. 8x-osa a miénkének... A hallásuk meg fülkagyló nélkül, tollal fedett hallójárat mellett is kb. azonos az emberével. :-) Persze vannak kivételek, a baglyoké pl. sokkal jobb.
Szia Karel! Érdekelne, mi lett a későbbiekben! Kiderült-e a baj oka, változott-e a tollazat... A papagájok a vad zöld színt kétféle pigmentből, sárgából és feketéből (kék) állítják elő, ha valami egyéb festékjellegű anyag felszaporodik a szaruképletekben, akkor az a zöldre épül rá, tehát sárga esetében sárgászöld lenne, nem sárga. El nem tudom képzelni, mi lehet. Amúgy az állatorvosokkal kapcsolatban teljesen igazad van, egyszerűen kis hazánkban nem élne meg egy papagájspecialista, így nem is igen foglalkoznak egy szűk piac igényeivel. :-(
opht@freemail.hu
Donát
|