Készítette:Julcs
Dátum:2008.03.29, Szombat 10:47
Címszó:Jákó - kavicspótlás
Kategória:Tartás
A téma összes bejegyzése



(Összesen 5 bejegyzés)


2008.03.30 13:29 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Jákó - kavicspótlás (Julcs)
Köszönöm mindenki válaszát! Igazából nem lényeges a fogyás szerencsére, de mivel van mégegy jákónk otthon:) és az nem timneh, igy már jobban észreveszi a különbségeket az ember, és az nem az alfaji dolgokból adódik! A timneh kevesebb ideig eszik,mig a másik akár egy óráig szemezget,inkább a lágyabb dolgokat és nem is mindent, ráadásul hiába raktam mindenféle sódert, külön erre készitett aprólékot, őrölt kagylóhéjat a tányérjába, akár keverten is ahhoz,amit szeret, egyszerűen nem eszi meg, és a tömést is inkább erre gondoltam, nem a táplálékra. A szépiát szintén messze elkerüli!
Julcsi


2008.03.29 18:06 Válasz: Válasz: Válasz: Jákó - kavicspótlás (Jegi)
Ez szép volt. Részletes és kimerítő információ!! Köszönöm szépen!!


2008.03.29 14:25 Válasz: Válasz: Jákó - kavicspótlás (Zsolt)
Szia,

Erről már beszéltünk! Született is egy fordítás:

http://birdsnways.com/wisdom/ww58eii.htm, cikk alapján!

Dióhéjban az ásványi zuzalékról?
Szükséges a madárnak?


Kell e madaraknak ásványi zuzalék? Ez a népszerű kérdés a madártulajdonosok között, a nézeteltérések a viták gyakori forrása is egyben. Az első és legfontosabb megérteni mi is a „gritt”, ezáltal megérjük a használatával eredeztető problémákat, amelyek után már nem fogjuk a madarunknak felajánlani. Az itt közzétett tudományos információk az Avian Medicine: Principles and Application by Ritchie, Harrison and Harrison könyvből származnak.

Miért szükséges a „gritt” a madarak életében?
A kőpor segít az egész, ép magok emésztésében. A madarak emésztő enzimjei jól működnek és hatásosan lebontják a magok belső részét, azonban a rostos bevonatukkal szemben nem képesek hatásosan fellépni. A napraforgómagok esetében a külső rosttestek melyek az alapmagot fedik, megakadályozzák, hogy az emésztő enzimek eljussanak az értékesebb táplálóbb magbelső felé!

A kőpor a zuzában segít a héjas magok örlésében, elkoptatva a külső részt, ezáltal segít az emésztőenzimeket eljuttatni az értékes belső rész felé. Az, hogy van e más célja a grittnek
Jelenleg a tudomány számára nem ismert.


Mi is az a gritt!

A kőport két különbözö típusra lehet osztani. Az oldhatatlan és az oldható gritt kategóriába.

Ez a cikk az oldhatatlan kőpor tulajdonságaival foglalkozik, ezek az apró kövecskék, szilikátok, homokkövek a hámozatlan magvak emésztés könnyítésére szolgálnak.
A madarak közül, például a galambok, melyek egészben nyelik le a magvakat (hámozás nélkül) ilyen grittet igényelnek. Az oldhatatlan grittet a madár nem tudja megemészteni, ezért az a zúzórészben marad.

Az oldaható gritt, szerves lények maradványai, például oszrigahéj, vagy tintahalváz. Ez a gritt típus javarészt mészkő (calcium karbonát ), melyet az emésztősavak nagyon könnyen lebontanak. Nagyon kicsi az esélye hogy felhalmozódik az emésztőrendszerben. Mindemellett az oldható gritt a kalcium egyik forrása és elősegíti az egész magvak emésztését is. Ugyanakkor könnyen szennyeződnek nehéz fémekkel melyk szennyezett vizekből származnak.

Melyek azok a madarak amelyek igénylik a grittet?
A kőpor célja az emésztésben az egészben lenyelt magvak feltörése. Tehát olyan madaraknak kell adni melyek egészben nyelik le a magvakat: Pl: a galambok.

Kőport nem igényelnek az egészséges papagájok, kanárik pintyek seregélyek. Mivel ezek a madarak eltávolítják a rostos magtestet, ezáltal az emésztő enzimek akadálytalanul dolgozhatnak. Ugyanakkor néhány esetben , mint például hasnyálmiríny problémáknál, pszichés emésztési problémáknál segíthet a gritt.


Az Usa-ban a gritt használatát ezeknek a fajoknak nem javasolják, mert használatuk gyakran vezethet gyomorhurothoz. Ausztráliában viszont csak néhány esetben figyeltek fel erre, pedig ott gyakran adják a madaraknak. Hogy miért ez a földrajzi különbség egyenlőre erre nincs magyarázat.

Avian Medicine: Principles and Application könyv szerint: Ha a tulajdonos grittet akar etetni akkor annak a mennyisége a következő: Nimfapapagáj méret: 0,03 gram félévente Kakadu méret esetén eze a mennyiség fél teáskanál. Szabadon folyamatosan gritet nem szabad „etetni”

Potenciális problémák melyeket a gritt okoz.
Ha az említett fajok korlátllanul fogyaszthatják akkor az alábbi problémákkal találkozhatunk:
(abban az esetben ha rákaptak a grittfogyasztásra)
hashártyagyulladás, veserendellenesség, alultápláltság jelei.
Érdekes,hogy ezek a problémák amerikában hatványozottaban fordulnak elő, mint Asztráliában.

Nagyon fontos ellenőrízni a gritt faszéntartalmát. A faszén felszívhatja a B2 és az A vitaminokat, ezáltal viaminhiányosságot okoz.

A tanulság az, hogy a gritt használata semmilyen előnyös tulajdonsággal nem bír, annál több a kockázata. Ha mégis adagoljuk csakis módjával a fent említett mennyiségben.





2008.03.29 14:18 Válasz: Jákó - kavicspótlás (Trompi)
Szia

Ha a gyümölcsöket eszi akkor vegyél kagylóhéjörleményt és a gyümölcsdarabokkal keverd el igy talán bejuttatható. Én mindíg keverek egy héten egyszer a gyümölcsükbe ebből baj nem lehet.De én is hallottam már,hogy nem lényeges.
A fogyás az gáz szerintem is vidd mihamarabb orvoshoz.Itt találsz a betegségek menüpont alatt hozzáértő orvost.


2008.03.29 10:47 Jákó - kavicspótlás (Julcs)
Kedves Fórumolvasók!

Remélem,hogy jól láttam, hogy ilyen téma nem került fel az oldalra- vagy ha igen, akkor csak csak emlités szintjén!
Timneh jákóm van, eléggé válogatós, a rendes madáreleségből is csak a napraforgót, meg a földimogyorót, diót részesiti előnyben, néhány gyümölcsöt, no meg az emberi puhább ételeket, mint például a sajtot és a vajat. Mostanában fogyni kezdett, és erős a gyanúm,hogy ez főleg abból adódhat , hogy egyáltalán nincs már a zúzógyomrában kavics. Hiába raktam ki mindenféle méretű kavicsot, egyszerűen nem pótolja, ha odaadom neki, akkor sem. Valószinű, hogy nem tudja, mit kezdjen vele!
Ilyenkor mit csinálhat az ember? "Meg lehet e tömni" vele?
Köszönöm a válaszukat!
Üdvözlettel: Papp Júlia
Ugrás a tetejére