Készítette:Csilla
Dátum:2009.02.14, Szombat 10:01
Címszó:kituno papagajos oldal
Kategória:Tartás
A téma összes bejegyzése




(Összesen 27 bejegyzés)


2009.02.20 16:54 Válasz: Válasz: Válasz: : Válasz: kituno papagajos oldal (Don)
Sziasztok!
Akkor ennek utána kell néznem. Forgattam kígyós könyveket, de ott egyöntetűen úgy írták, hogy hangra nem reagálnak. Az amúgy teljesen mindegy, van-e fülük, vagy nincs, ha észlelik a levegőben terjedő mechanikus rezgést, akkor hallanak. Mindenestere hanggal kondícionálni őket lehetetlen (míg vizuális, infra- és szagingerekkel igen!), így nem fognak odaszokni arra a területre, ahonnan ordítozást "hallanak". :-)


2009.02.20 10:15 Válasz: Válasz: Válasz: : Válasz: kituno papagajos oldal (Suomirja)
Csillának igazat kell, hogy adjak, erről néztem a minap egy dokumentum filmet is! Nagyon érdekes volt! Egyébként a kígyókkal és kakadukkal kapcsolatban olvastam speciel a rózsás kakadukról, hogy ők ezt a problémát úgy oldják meg, hogy annak a fának a kérgeit lehántolják, amin költenek, mivel így a csupasz fatörzsön a kígyó csak nehezebben vagy egyáltalán nem képes felmászni! Hogy a többi kakadufajnál is vannak-e ehhez hasonló dolgok, trükkök, nem tudom...


2009.02.20 10:07 Válasz: Válasz: : Válasz: kituno papagajos oldal (Csilla)
Szia Don :)

A levegoben is erzik a hang rezonenciajat a tudojukon keresztul. A talajrol jott rezonenciat meg erzekelik a hasukban levo izmok receptorjaval. Tehat teves az a hit hogy egy kigyo nem hall..habar nem a fulukkel hallnak. Epp ezert a Romhanyi konyve, nem teves a kigyokkal valo kapcsolatban.


2009.02.20 08:20 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: kituno papagajos (Suomirja)
Fegyó: Köszönöm az észrevételt! A színmutációknál nem volt szándékom minden egyeset felsorolni, hiszen aki csak egy kicsit is ért papagájokhoz, vagy látta őket, tudja, hogy rengeteg színváltozat van!

Az odú is lehet többféle! Amit az Alvás, alvóodú menőpontban meg is írtam, ill. jellemeztem! Annak, akinek nem áll szándékában tenyészteni, hanem csak hobbiból tartja azt az adott fajt, mely igenis igényli az efajta odút, pl:fecskepapagáj, katalinpapagáj, rüppel stb. annak ez a megoldás az, ami jó! Annak, aki viszont tenyészt, annak meg úgymond mindegy, hogyha benn hagyja a költésre szánt odút!

Igen, a papagájtartásnál komoly pontnak látom, hogyha párban, vagy kisebb csapatban tartja az ember a papagájait! Az egyedültartás, mégha a papagáj tartási körülményei olyanok is, a gazda tetőtől talpig elkényezteti, hosszú távon komoly pszichés problémákhoz vezet, ami legrosszabb (?) esetben a madár eladását okozza! Számtalan, és még annál is több esettel találkoztam már, ahol a papagájnak nagyon jó élete volt, és mégis problémák léptek fel... azon egyszerű oknál, hogy az ember nem tud vele lenni a nap 24 órájában, holott a papagáj, mint roppant szociális lény, ezt igényli. Külföldön a tartók többsége ( és szerencsére Magyarországban is érzek némi felvilágosulást ) már igenis ellenzi az egyedültartást, különböző szerveteket hoztak létre, a papagájmenhelyek tele vannak ilyen problémás, rendszerint egyedültartásból származó papagájokkal, és most meg törvénybe akarják ezt foglalni, noha egyes országban már vannak állatvédelmi rendeletek ezzel kapcsolatban! Tehát ez nem szubjektív, hanem tény, hogy a papagájok igenis igénylik a fajtársak jelenlétét a fogságban is! De ez megint egy olyan vitapont, hogy az ember nagyon bele tud mélyedni, így akit ez a téma érdekel, a google-bácsi segít! :)


2009.02.20 08:11 Válasz: : Válasz: kituno papagajos oldal (Don)
Szia Csilla!
A hang rezonanciáját a talajról érzik, a madárhang viszont nem tudja megrezegtetni sem a földet, sem a fákat. (Csak a dobhártyát :-) ) Nyugodtan lehet ordibálni ma kígyók mellett, semmi hatása. Legfeljebb egy diszkó mellett, a mélynyomók lüktetését érzik.
Donát


2009.02.20 01:48 : Válasz: kituno papagajos oldal (Csilla)
a kigyos temara visszatekintve :)) nekem voltak kigyoim, kisebb felek, boak, pyton, sokat tudok roluk. Az igaz hogy suketek viszont a hang rezonanciajat nagyon is erzik. Igy egy ordito papagaj rezonanciaja kivalo utmutato az odukhoz szamukra.


2009.02.19 23:28 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: kituno papagajos (Fegyó)
Szia !

Beleolvasgattam az oldaladba, gratulálok! Látszik, hogy nagyon érdekel a téma! Néhány észrevételt azért teszek.
Az angolkór: klasszikus esetben, a D3 vitamin hiánya miatt, fiatal egyedeknél kialakuló Ca és P anyagforgalmi probléma, aminek következtében a csontok torzulnak a nem megfelelő elmeszesedés miatt. Az UV-sugárzásnak a D3 vitamin képződésében van jelentősége, ami a Ca bélből történő felszívódásában játszik fontos (közvetett) szerepet. Tehát angolkór kialakulhat egyrészt D3 vitaminhiány miatt (ami relatív kalciumhiányt okozhat), másrészt abszolút kalcium és foszforhiány esetén megfelelő D3 v. szint mellett is.
A mutációknál: szerencsésebb a "vadas szín" helyett vad típusról vagy normál madarakról beszélni.
Sok fajnak az általad említett számnál lényegesen több színváltozata van (akár több száz is kombinációk miatt), persze nyilván az elsődleges vagy primer mutációkra gondolsz.
A felsorolt néhány mutációnál az opalin, rubin és gyöngyös mutációk szinonímái egymásnak, azaz egy mutációra vonatkoznak, az opalinra. Ezt rozellánál rubinnak, nimfánál gyöngyösnek hívják.
A papagájok tartásánál nagyon kiállsz a párban tartás mellett, de szerintem a szaporodás és sok fajnál az odú is legalább ilyen fontos! Több faj igenis igényli az odút még szaporodási időn kívül is! Ja, hogy megvannak nélküle, a párjuk nélkül is simán elvannak, főleg ha a tartási körülmények "optimálisak". Asszem ezek nagyon szubjektív vélemények(hogy mi jó a madárnak!), legalább annyira mint maga a madártartásról alkotott vélemények és elméletek.


2009.02.19 17:39 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: kituno papagajos (Suomirja)
Igen, az a könyv meg van nekem is, és nekem is feltűntek olyan hibák... a tartással kapcsolatban (olyan a 60-as években megjelent könyvekben szereplő információk íze van...) és a fajleírásoknál is, pl.: hogy a vázapapagájok nem veszélyezetettek, noha a kis vázapapagájoknál vannak alfajok, melyek már tényleg a kipusztulás szélén vannak... Igaz, a baj, hogy magyar irodalom papagájtartásról nagyon csekély, elsősorban hullámospapagájokról szólnak és a legtöbbjében iszonyatosan nagy hibák vannak... emiatt is külföldről szoktam könyveket rendelni, hiszen pl.: ott vannak külön fajokról szóló könyvek, emellett rengeteg újság is jelenik meg a papagájokról (Magyarországon úgye meg sajnos csak a Díszmadár Magazin van) pl.: most rendelek majd egy papagájos könyvet, ami a papagájok összes betegségéről, egészségügyi rendellenességéről, tüneteiről, kezeléséről és egyéb terápiákról szól! amit eddig arról hallottam, nagyon jók, igaz nem minden papagájtartó szeretne belemélyedni ebbe a témába, de nekem meg kell úgye a céljaim miatt!

Igen, előfordulnak a honlapon hiányosságok, és nem minden fajnál van megemlítve, hogy az épp a CITES melyik függelékének tagja, de általánosságban azért meg vannak említve, elsősorban a Díszmadarak menűpontban! Majd igyekszem minden fajhoz odaírni a könnyebb érthetőség kedvéért, valamint a hiányosságokat pótolni! :) Örülnék, hogyha megemlítenétek még dolgokat, amik esetleg nem stimmelnének, hogy ki tudjam javítani! Egyébként a napokban is dolgozok az oldalon, ma is a mérgező növényekről készítettem bejegyzést, csak majd fel kell még pakolnom a honlapra, de estére már meg lesz! :)


2009.02.19 13:26 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: kituno papagajos (Don)
Szia!
Örülök, hogy a szerkesztő is köztünk van! .-) Gratulálok az oldalhoz!
"A sárgabóbítás kakaduk egyike sem veszélyeztetett, ennek ellenére csak zárt gyűrűvel és papírokkal rendelkező madarat vásároljunk, hiszen vadállatok, melyek tartásához papírok kellenek!"
Emiatt írtam a CITES-t, mert a fehérbóbitásnál külön kiemeled, hogy veszélyeztett. Amúgy hibák mindig vannak, és a pozitív hozzáállásod példértékű. A Romhányi könyvben pl. csak a nagy sárgabóbitás kakaduk bejegyzésben több ordító hiba van:
- A felnőttek színe fehér, Az egészen fiatalok színe a hátukon szürkés. (Legfeljebb még a kitollasodás előtt :-) )
- A költőodú környékén csendben vannak, nehogy odavonzzák a kígyókat (A kígyok TELJESEN süketek. Egy természettudományos könyvben ez -szerintem- elfogadhatalan hiba)
Donát


2009.02.18 09:30 Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: Válasz: kituno papagajos (Suomirja)
Persze, még meg is köszönöm, hogyha felhívod a figyelmemet a hibákra! Írj egy mailt vagy valami hasonló, mert nem mindig tudok fenn lenni fórumokon vizsgára való készülés miatt! A Guyana meg tényleg elírás... Sajnálom, és köszönöm!

És nem, egyik ismerősöm sem tart egyedül papagájt, főleg nem nemes, mivel ők tényleg azok az emberek, akik tűzzel-vassal az egyedültartás ellen vannak! Kézzelneveltet is igyekeznek elkerülni, rossz tapasztalataik miatt. Egyébként ezt az információt egy tenyésztőtől kaptam. Nyílván minden madár más és más, és mindegyiknek meg van az öt perce, de átlagban kellemesebb a hangjuk, mint pl.: a kakaduknak... :) Bár ez megint nézőpont kérdése, mert én személyesen imádom a hangjukat!
Ugrás a tetejére