Sérülések ellátása

Forrás: Dr. Romhányi Attila: A Föld papagájai



Madaraink számtalan módon sérülhetnek meg. A sérülések jelentős része akkor következik be, mikor a madarat kiengedjük a kalitkából, hogy egy kicsit repkedjen a szobában. A leggyakoribb, hogy a madár nekirepül az ablaküvegnek, ezért mindig tartsuk a függönyt behúzva. Kalitban, volierben a madár fennakadhat egy kiálló drótdarabon, beszorulhat a lába, beakadhat a karma, vagy a gyűrűje.
Vérzések ellátása: Ha a vérzés kisebb mértékű, akkor azt lápiszpálcával, vagy timsórudacskával, timsóporral csillapítsuk. Az enyhe nyomás szintén vérzéscsillapító hatású lehet. Ha a vérzés bőségesebb, akkor kötözzük körbe és vigyük azonnal állatorvoshoz. A sebeket fertőtlenítsük.
Törések: Általában a lábak, ujjak és a szárny a legsérülékenyebb, illetve a fej, ha a madár nekirepül az ablaknak. A törések kezelésénél lényeges a sérült testrész nyugalomba helyezése. A törés körül az izmok megduzzadnak, ez a szervezet reakciója a törésre, így próbálja a sérült csontokat rögzíteni. Ha lehet, a törést helyezzük sínbe, erre megfelel két kis farudacska is. Szárnytörésnél vágjuk le az evezőtollakat, hogy a szárny súlya minél kisebb legyen. A madarat helyezzük olyan helyre, ahol csak keveset mozoghat, az ülőrudakat állítsuk olyan helyzetbe, hogy az egyik vége a kalit alján feküdjön. Sokan javasolják, hogy teljesen szedjük ki a rudakat, de ezzel tapasztalatom szerint a madarat arra késztetjük, hogy a kalit rácsán mászkáljon a rudakat keresve. Ha a törött csontok elmozdultak egymástól (ezt óvatos tapintással magunk is érezhetjük), akkor a helyreigazítást inkább bízzuk állatorvosra. A fej sérülésénél nem sokat tehetünk. A madárkoponya nagyon vékony. Sérülését abból ismerhetjük fel, hogy a madár eszméletlen, füléből, orrából vér szivárog. Ilyenkor a túlélés bizonytalan és maradványtünetek (pl. szédülés) lehetségesek.
2007.01.21 19:58
Vissza a főlapra