Téma:Jandaya és Nap-papagáj
Készítette:Sanyi
Dátum:2005.08.08, Hétfő 11:45
Címszó:Válasz: Jendaya nap és jákó-papagájok



Erről a 100eFt-os nappapiról én is hallottam.Húú ;(
Bár szoktam volt írogatni, hogy nem minősítem mások árait, csak mi itt a dél-keleti végeken ilyen felhördülősek vagyunk;)
Jákó ügyben H. Zsolti hozzászólásának láttam még némi értelmét, amúgy mindenki annyiért ad el madarat, amennyiért el tudja adni és annyiért vesztek amennyit nem sajnáltok rá.
Ahhoz képest, hogy idén kelt Magyarországon, vagy 50-60 jákó fióka(sacc, de a Term.véd Hiv.-tól le lehet kérdezni a pontos számot), mintha azt olvasnám ki a vitátokból mintha dömping lenne jákókból és a legnagyobb gondja a tenyésztőknek, hogy mennyire értékeljék le madaraik árát;)
Felvilágosítanám azt aki még nem tudja, a hazai jákók ára nem 140-180eFt-ról megy lefelé, hanem a ’00 körüli cca.100eFt -os áráról felfelé kúszik(csak itt vidéken kevésbé követjük az árváltozásokat), míg a (néhányak által nem létező) „harmadik világ” tenyésztelepeinek elszaporodásával az import madarak ára csökken .
A vadmadarak befogását kvóta szabályozza, ami azt jelenti, hogy néhány évente egy-egy importőr(teljesen mindegy, hogy Balázsnak, Szegfűnek, vagy Dr. Tóthnak hívják) behozott néhány tucatot az országba. (Az a sznob, akinek a pénztárca rendesen kidagasztja a zsebét nem ezekből a madarakból fog vásárolni, de nem is Deák Janitól, hanem a plazák kínálatát böngészi, hiszen az anyatejjel is azt szívta magába, hogy ami jó az kellőképpen drága is.)
Amennyiben rohamosan ugrik az import madarak mennyisége, az vagy tenyésztelepi madarak megjelenését feltételezi, vagy azt, hogy a csóró közép-afrikai ország a természetvédelmi szempontjait az anyagi érdekei mögé helyezte(ha elkészül a régóta épülő röpdém, akkor többet tudok nyilatkozni a kérdésben, mivel az egyik volier egy jákó pár után ácsingózik).
Amúgy a befogott madarak ezidáig túlnyomó többségükben a madártartási mánia „vírusával” régebb óta megfertőzött tenyésztőkhöz kerültek, hiszen az átlagember számára az ötvenezres madár is éppúgy drága volt, mint a százezres (bár úgy látom, ahogy nő az életszínvonal, illetve minél többen látnak üzletet a madarászásban, úgy változik ez a tendencia is). Saját példámból kiindulva, ha nem rendelkezem jópár év madártartási gyakorlattal, biztosan nem merem megvenni a ’98-ban a befogott jákót 80eFt-ért.
A nyitott gyűrűről alkotott véleményekhez, annyit, hogy jákóéknál nincs zárt gyűrűs, szülők által nevelt fióka, mivel ezeket a felnőtt madarak megölik, nem etetik tovább, vagy megcsonkolják(nálam még, a különben jól nevelő szakállas papagáj pár is likvidálta a fiókáit egy zargatás miatt). Ez is részben az oka a sok kézzel nevelt madárnak, mivel szűklátókörű természetvédőink kötelezővé tették a gyűrűzést, amit csak az ember által nevelt jákónál lehetett megvalósítani(az utóbbi idők /leválasztás utáni/ chipp-ezésének elterjedése jelenthet némi kiutat).
További kellemes vitát
Előzmény: Document Link Icon