Téma:
Jákó kézzel nevelt, vagy import?
Készítette:
H.Zsolt
Dátum:
2005.12.30, Péntek 13:42
Címszó:
Válasz: Jákó kézzel nevelt, vagy import?
Tulajdonképpen sok mindenben igazat adok Neked. Azonban nekem a befogás, a szállítás középkori módszereivel van a problémám. Ezt nem részletezem, mindenki számára ismertek a körülmények. Teljesen egyértelmű, hogy valamikor minden faj európai állománya befogott példányokkal indult. Kérdés, hogy most ,mikor már ezekből a fajokból stabil tenyésztői populáció létezik, elfogadható-e még mindig a nagy elhullási százalékkal művelt befogás továbbra is.
Sokkal árnyaltabb ez a problémakör, mint gondolhatánk. Az ausztráliai rózsakakaduk, melyeket halomra lőnek, lehet hogy jobban járnának, ha befognák őket és eladnák. A befogások többsége azonban jelenleg elég embertelen módon történik. A helyszínen nem gazdaságos pl. a jákófészkek felkutatása, megfigyelése, és a fiatal madarak elvétele és kézzel nevelése, majd ezt követően eladása. Ehhez idő, szakértelem, anyagi áldozat kellene, ami a helyszinen jelenleg nincs meg. Sajnos kifizetődőbb hálókkal összefogni a madarakat, melyek ha épen költenek is, a szaporulatuk odaveszik, elpusztul. A nagy tömeg, és az alacsony árak miatt nem számít a nagy elhullás. Ezeket az alacsony felvásárlási árakat azonban a beszállítók tartják ezen a szinten. Igy a helyi lakosság sem érdekelt abban, hogy minden egyes madarat megbecsüljön. Szerintem ez is oka annak, hogy sem a befogáskor, sem a szállításkor nem fordítanak különösebb gondot a madarakra. A lehető legköltséghatékonyabban szállítják őket összezsúfolva.
Tudomásul kell venni, hogy a vadon befogott madarak alacsony ára okozza ezt a nem törődömséget, hiszen a folyamat normálisan zajlana, akkor az áruk nem lehetne ilyen alacsony.
Az, hogy 100 éve is létezett madárbefogás, még nem feltétlenül indokolja azt, hogy ennek most is létjogosultséga van.
Sajnos a papagájok élőhelyének többsége olyan elmaradott, szegény országban, régióban van, ahol nem érvényesülnek a természetvédelem alapvető elvei sem. Nincs populációfelmérés, nincs kvóta, senki nem szabályozza ,kontrollálja a befogásokat, nem ellenőrzi ezeket állatvédelmi szempontokból. Az ausztrál példát ismét megemlítve. Ott ahol túlszaporodtak a rózsakakaduk, értelmes döntés lehet a populáció szabályozása. Sajnos ott ezt kilövésekkel, nem pedig befogással oldják meg.
A befogások és a szállítás végrehajtása tehát a legtöbb esetben nélkülöz mindenféle kontrollt és tudományosságot, igy viszont nem más mint kizsákmányolás és a madarak számára szörnyű folyamat. A kihalt papagájfajok hosszú listája is azt mutatja, hogy nem bízhatunk sajnos az emberek önmérsékletében és szakértelmében ebben az esetben.
Összefoglalásul nem az a befogás mint fogalom ellen van kifogásom, hanem az ellen, ahogyan ez történik, mellőzve minden koncepciót és átgondoltságot, humánumot.
Elméletileg persze megoldás lehetne a felülről jövő szabályozás, azaz az import korlátozása, de hát kis hazánk ebben sem jár az élen. Azonban belső piac is tehetne annak érdekében, hogy a szemléletmód megváltozzon. Azt a véleményemet azonban továbbra is fenntartom, hogy nyakatekert logika az, hogy azért vegyünk vadonbefogott madarat, mert nem mehetünk el csukott szemmel szenvedéseik miatt.
A vadonbefogott madarakkal kereskedőktől sem elfogadható az, hogy saját maguk által írt, vagy jó barát által papírra vetett ál-élménybeszámolós PR cikkekel, oldalakkal népszerűsítsék portékájukat. Hogy jelen esetben ezt történt-e nem tudom, mindenki döntse el maga. Nem szeretnék ezzel a hozzászólásommal olyan vihart kavarni, mint amilyen dúlt a közelmúltban ezen a fórumon. Szerintem ez a vadonbefogott- kézzelnevelt polémia már épp eléggé lerágott csont, kb. 300 hozzászólás csak erről szól. Vagy le kéne zárni a kérdést, vagy az oldalgazdának nyitni egy külön topikot erre a témára, ahol az erre a kérdésre érzékenyek vitatkozhatnának bármeddig.
Előzmény:
Válasz felvitele
(
HTML
)
Jákó kézzel nevelt, vagy import?
(LJ)
. .
Válasz: Jákó kézzel nevelt, vagy import?
(H.Zsolt)
* Most itt vagyunk *
. .
Válasz: Jákó kézzel nevelt, vagy import?
(Tom)